10 tipů na bleskový jarní úklid

Dobrá hospodyně (i hospodář!) ví, že základem pro pohodový úklid je mít pořádný systém. Začněte ložnicí a skončete koupelnou a záchodem. Přece nechcete do vyleštěné toalety následně vylévat špinavou vodu po vytírání podlahy. Přečtěte si 10 tipů, jak si ušetřit čas i nervy.

1) Udělejte si seznam

Pokud si na začátku sepíšete v bodech, co je třeba uklidit, máte z poloviny vyhráno. Projděte se po domě a zapište si, co potřebuje dát do pořádku. Zjistíte, že toho zase tolik nebude.

2) Najděte místa, která většinou přehlížíte

Důležité je zaměřit se na ta místa, která při každodenním úklidu či sobotních gruntovačkách vynecháváme. Nejčastěji opomíjenými jsou větrací otvory klimatizace či topení, koupelnové větráky, knižní poličky (a knížky jakbysmet), kliky, vypínače, elektronika, odpadkové koše, prostor za troubou, lednicí a pod dřezem, ale také škvíry v čalouněném nábytku. Odstraňte z místa vše, co jde, ukliďte a vraťte zpět.

3) Okna myjte, když je oblačno

Když by vám na ně totiž při mytí svítilo slunce, nezpozorujete jednak všechny nečistoty, které na okně ulpěly, a dále vám bude mnohem rychleji vysychat čistící prostředek z povrchu skla. Nejprve odstraňte hrubé nečistoty, potom vlhkou stěrkou vše stáhněte od shora dolů. Teprve poté se vrhněte na parapety a na žaluzie. „V případě horizontálních i vertikálních žaluzií je třeba provádět čištění oboustranně. Nepoužívejte vysokotlaké vodní čističe, mohou poškodit žaluzie a zejména elektrický pohon, pokud je jím žaluzie vybavena. Pokud si pořídíte rukavice či speciální kartáče, kterými umyjete několik lamel najednou, můžete obyčejný hadr zahodit. Práci značně zrychlíte, aniž by utrpěla kvalita práce. Cena těchto výrobků se pohybuje kolem padesátikoruny a používat se dají jak nasucho, tak namokro s využitím čisticích prostředků,“ radí Jan Žižlavský, specialista na stínící techniku z opavské společnosti ISOTRA.

Dyson V10

Dyson V10

4) Očistěte stěny a skříňky

I na nich totiž ulpívá prach, ačkoliv se to může zdát neuvěřitelné. Nejšpinavěji většinou dopadnou skříňky kuchyňské linky, protože kromě cákanců od jídla jsou také pokryté tenkou vrstvou mastnoty a vlhkosti z kuchyňských výparů, které na prach působí jako mucholapka. Připravte si dva kbelíky – jeden na roztok čistícího přípravku a jeden na čistou vodu, a pusťte se do drhnutí. Když jemně otřete všechny stěny místnosti suchým hadříkem, uvidíte, jak budou najednou bílé!

5) Vyčistěte koberce, předložky a čalounění

Sice se doporučuje vysávání všech frekventovaných částí domácnosti každý den, ale upřímně, kdo na to má v dnešní době čas? Pokud s vámi nebydlí alergik či domácí mazlíček, stačí luxovat jednou týdně. Přiznejme si, že za tuto dobu se prach dokáže pořádně usadit! Pokud máte v domácnosti koberce, vyčistěte je teď na jaře suchou pěnou a pak se pusťte do čalounění. Než začnete, vysajte opravdu dobrým vysavačem celou místnost, aby prach neměl šanci. Pokud váháte nad koupí takového vysavače, nechte se inspirovat například aku vysavačem Dyson V10, se kterým se luxování stane zábavou. Má totiž sací výkon o síle srovnatelné s vysavačem napájeným ze sítě, ale vydrží na jedno nabití až 60 minut provozu bez poklesu sání. Navíc je lehký a díky umístění těžiště v rukojeti se s ním skvěle vysávají i výše položená místa, k čemuž slouží i rozmanité nástavce – na škvíry mezi nábytkem, na čalounění nebo dokonce i na žaluzie. Velmi snadno jej přestavíte na krátký ruční vysavač, a tak můžete jarní ordnung dopřát také interiéru svého auta.

Dyson V10

Dyson V10

6) Přerovnejte vnitřek skříněk a špajzu

Jednou za čas vyndejte vše ze skříněk a zbavte se všeho, co nepotřebujete, ať se to týká oblečení, které můžete darovat, nebo prošlých potravin. Uvidíte, kolik nového prostoru najednou objevíte. Nejdřív ale všechny skříňky zcela vyprázdněte a vytřete je nejprve vlhkým a pak suchým hadříkem. 

7) Nezapomeňte na zárubně, prahy a podlahové lišty

Na tato místa zapomínáme, ale když se podíváme z blízka, uvidíme, že všechny skulinky jsou zaplněné nečistotami. Nejprve použijte prachovku a zbavte se tak prachu, který ještě není ulpělý. Pak použijte hadřík navlhčený v mýdlové vodě, ale pozor: na dřevo se hodí jen přípravky pro něj určené.

8) Postupujte od shora dolů

Začněte u svítidel a žárovek, stropních větráků, rohů...Na tato místa často zapomínáme, přitom právě tam se velmi rády hromadí pavučiny, prach či mrtvý hmyz. Nejprve je důkladně vyluxujte a pak vše očistěte houbičkou navlhčenou roztokem univerzálního mycího prostředku. Svítidla a vikýře si nakonec zaslouží hezky vyleštit – budete překvapeni, kolik světla navíc tím získáte.

9) Podlahy si nechejte až na konec

Máte hotovo? Tak se pusťte do podlah, aby byl úklid dokonalý! Jarní úklid je nejlepší příležitostí pro voskování a leštění dřevěných podlah. Budou nejen hezčí, ale také ochráněné před vylitým pitím apod., navíc se pak mnohem lépe uklízejí. Na obklady v koupelně vezměte kartáček s vhodným přípravkem a zaměřte se na spáry. Ověřeným domácím trikem je prášek do pečiva rozmíchaný ve vodě.

10) Nakonec otevřete okna!

Co je lepší, než čerstvý jarní vzdoušek? Nejen, že díky němu vám rychle oschnou podlahy, ale také vyvětráte rozmanité pachy všech přípravků, které jste během úklidu použili. Nezapomeňte vyvětrat i sebe! Pokud máte ještě sílu, vyrazte ven za tím, co vás baví – vrátíte se do čistého domova a pak teprve oceníte všechnu práci, kterou jste si s tím dali.