5 bylinek, které by neměly chybět v žádné domácí lékárničce

redakce
16. Květen 2019

Stačí se podívat kolem sebe na naše zahrady a louky a objevíte bylinky s velmi příznivým vlivem na lidský organismus, které jsou v dnešní době zahraničních novinek trochu opomíjené, avšak stále dokáží pomoci. Léčivou sílu rostlinek znaly již naše prababičky a my si jich dnes pár připomeneme. Stačí jen vědět, kde hledat a můžete si je sami zkusit nasušit. Nebo se obraťte na rodinnou firmu Čajová zahrada, která vám tyto a spoustu dalších bylinek nabídne. Se svými zákazníky již totiž 20 let sdílí radost ze šálku kvalitního čaje a dobré kávy. 

 

Heřmánek

Heřmánek

Heřmánek uzdravoval již před tisíci lety

Heřmánek pravý je mezi léčivkami opravdovou superstar. Je nazýván všelékem, protože obsahuje na 120 účinných látek. Lze ho použít při bolesti břicha a zažívacích obtížích, při různých zánětech, při únavě a vyčerpání, ale také při horečce a respiračních obtížích, při alergiích či v kosmetice. Má velkou sílu, proto není vhodné užívat ho dlouhodobě, proto po něm sáhněte pouze při akutních zdravotních potížích.

Lípa

Lípa

Lípa je symbolem českého národa i ochrany

Lípa je naším národním symbolem. Od pradávna se jí přisuzovaly schopnosti zbavovat špatné energie i zlých myšlenek. Lípa zklidňuje, uvolňuje křeče i dýchací ústrojí, působí příznivě na cholesterol, pomáhá při nachlazení a chřipce a pozitivně ovlivňuje kardiovaskulární systém. Jakmile pocítíte, že je toho na vás moc, klidně si dopřejte šálek lipového čaje, který vás zbaví úzkosti a navodí pohodu.

Šalvěj

Šalvěj

Tajemná šalvěj spasí a vyléčí

Snad nejvíce tajemstvím opředená bylina - to je šalvěj. Najdeme ji v několika druzích, které se dodnes používají jako vykuřovadla proti zlým duchům a negativní energii. Její latinský název, odvozený od slova salvare, znamená spasit, či vyléčit. Bylinka je protizánětlivá, při bolestech v krku se doporučuje kloktat její výluh. Posiluje imunitní systém a zlepšuje koncentraci. Zklidňuje a zahání nachlazení. Není však vhodné užívat jí ve větším množství.

Třezalka

Třezalka

Třezalka dokáže hodně pomoct, ale i ublížit

Třezalka tečkovaná je především známé přírodní antidepresivum, ale také antibiotikum. Pomáhá lidem s nespavostí, úzkostmi, stresem a melancholií. Podporuje činnost zažívacího traktu a stabilizuje hormonální výkyvy. Zpozorněte, pokud trpíte nízkým krevním tlakem, cukrovkou či silnější alergií. Pakliže užíváte nějaké léky, vždy se o použití třezalky poraďte raději se svým lékařem, neboť třezalka může měnit jejich účinky.

Hloh

Hloh

Hloh je srdcovka

Z uvedených bylin patří hloh obecný mezi nejméně známé, což je škoda, neboť i on má spoustu léčivých účinků. Pomáhá proti kornatění tepen, snižuje krevní tlak a harmonizuje srdeční rytmus. Blahodárně působí též na nespavost a neklid. Zklidňuje nervovou soustavu a trávicí trakt. Pokud se léčíte se srdíčkem, konzultujte jeho užívání s lékařem, hloh totiž může zesilovat účinky některých léků.