Adéla Hanzlíčková: „Talent nestačí. K tomu, aby člověk ve sportu něco dokázal, je potřeba velká píle.“

Mladou dámu, Adélu Hanzlíčkovou, by jistě nikdo netipoval na zápasnici. Věčně usměvavá Adéla se této disciplíně začala věnovat už jako desetiletá holčička na základní škole, na svůj první zápas si již nepamatuje. Rodičům se nápad zprvu moc nelíbil, ale nakonec Adélu nechali, ať se věnuje sportu, který ji baví. Vyzkoušela i atletiku a plavání, ale ani jedno ji neuchvátilo natolik, jako zápas. Adéla se stala první českou zápasnicí, která nás reprezentovala na olympijských hrách v Riu a letos se stala vicemistryní Evropy do 68 kg v disciplíně zápas - volný styl. 

Zápas ve volném stylu

Volný styl je celosvětově rozšířený a oblíbený sport. V Rusku a Spojených státech je dokonce součástí tělesné výchovy. Adéla Hanzlíčková vrací český zápas opět na výsluní a jejím cílem je k tomuto sportu přivést českou mládež. Ona sama jako svoji přednost při zápasení uvádí neutuchající energii a i když se zápas zdá být pro ni prohraný, nepřestává bojovat až do konce a snaží se výsledek zvrátit. K otázce ohledně úrazů v tomto náročném sportu říká: "Při zápasu na nás dohlíží rozhodčí, takže to není tak nebezpečné, jak se může zdát."

„Strategie na mistrovství světa? Není moc co vymýšlet. Makat do roztrhání a pak to tam prostě vymlátit.“

„Strategie na mistrovství světa? Není moc co vymýšlet. Makat do roztrhání a pak to tam prostě vymlátit.“

Díky projektu Sport v okolí, který vznikl ve spolupráci společnosti Sazka a Českého olympijského výboru, bude mít Adéla možnost představit zápas české mládeži. Velmi ráda by obnovila zašlou slávu zápasení u nás a přivedla k němu mladé lidi, kteří by si ho vyzkoušeli a pochopili pravidla. Projekt Sport v okolí si dává za cíl rozhýbat co nejvíce českých dětí.

Ideální trénink podle Adély:

· 20 min. rozcvička (rozběhání, gymnastika, protažení)

· 30 – 60 min. technika

· 20 – 40 min. zápas

· 10 min. strečink

Pojďte se také rozhýbat! Zkuste napodobit videa českých olympioniků, kteří si pro vás připravili sérii netradičních cviků. Všechna videa naleznete na www.sportvokoli.cz/olympijska-soutez. Nahrajte poté svá cvičící videa na Facebook, Instagram či TikTok označte #olympijskasoutez a hrajte se Sazkou o hodnotné ceny.