Bez těchto 10 věcí se na dovolené neobejdete

redakce
02. Červenec 2019

Nezadržitelně se blíží sezóna letních dovolených. Přinášíme vám 10 tipů, na co při balení rozhodně nezapomenout, případně co pořídit. Začneme u oblečení do vody. Vždy si do kufru přibalte náhradní plavky pro případ, že se vám s těmi prvními něco stane. Velmi slušivé plavky nabízí norská značka Kari Traa, která letos přichází s novinkou plavek Vangen. Nezapomínejte ani na cestovní lékárničku. Přibalte si s sebou všechny důležité léky, které užíváte, nebo myslíte, že by se vám mohly hodit. Nezapomeňte na léky na bolest, střevní potíže či alergii. Při delším sezení v dopravním prostředku se protáhněte a pokuste se zamezit ztuhnutí šíje, které s sebou může přinést také klimatizace či průvan. 

 

Plavky Kari Traa Vangen

Plavky Kari Traa Vangen

Teplé oblečení oceníte zejména v případech, že zafunguje zákon schválnosti. Zvláště oceníte vlněné oblečení, neboť vlna se okamžitě přizpůsobí tělesné teplotě, čímž zabrání pocitu chladu či nadměrnému pocení. Ve vlněném tričku či mikině vám bude rozhodně lépe než v bavlněném či z umělých vláken. „Merino vlna umí zadržovat nebo uvolňovat teplo díky své chemické struktuře. V zimě oblečení z merina teplo nepustí, a v létě naopak „ventiluje“. Vlněné vlákno je přirozeně prodyšné. Na rozdíl od syntetiky aktivně reaguje na změny tělesné teploty,” vysvětluje Žaneta Fidrantová, zástupkyně společnosti Norská módaNa žádné letní dovolené nesmí chybět opalovací krém. Chcete-li předejít předčasnému stárnutí kůže či dokonce rakovině, nezapomínejte na něj. Kupte si minimálně takový s ochranným faktorem 20, který používejte i na obličej společně s make-upem. Lépe vás ochrání SPF 50. Výborné recenze má třeba ten od značky Phyris. Nejvyšší možnou ochranu pokožky by pak měly mít děti, pro ty pořiďte opalovací krém s ochranným faktorem 50.

V prosluněných letních měsících trpí především naše vlasy a to nejen slunečním zářením, ale také slanou či chlorovanou vodou. Důležitou roli hrají v tomto případě přípravky na vlasy na olejové bázi, které vlasy hloubkově vyživí. Důležitá je kvalita olejů, tu najdete u mandlového či kokosového. Vyzkoušejte produkty řady HappySun od značky Kaaral, nabízející kvalitní přípravky s obsahem těchto olejů v dostatečné míře. Nezapomínejte ani na ochranu očí„Obzvlášť u dětí jsou v létě nutností kvalitní sluneční brýle zabraňující zánětům spojivek či rohovky kvůli UV záření, a to alespoň s filtrem UV 400. Nejvíce nebezpečné lidskému oku je ultrafialové záření – elektromagnetické záření o malých vlnových délkách (právě do 400 nm), člověku neviditelné. Při pobytu u moře se dále doporučuje zatmavení brýlí 50 až 60 %,“ upozorňuje MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha. 

 

Nezapomínejte na doklady a vždy s sebou mějte alespoň občanský průkaz. Pokud cestujete mimo Schengen, přibalte si především pas a vždy si zkontrolujte platnost vašich dokladů, jinak může vaše dovolená skončit už v letištní hale. I vaše děti potřebují doklady, kterými jsou průkaz totožnosti, případně jsou zapsané v tom vašem. Stejně tak jako v tuzemsku, potřebujete i na dovolené v zahraničí průkazy pojištěnce všech členů rodiny. V případě, že si plánujete na dovolené zapůjčit automobil, nezapomeňte na řidičský průkaz. Myslíte si, že se při cestách do zahraničí nepotřebujete pojistit? Chyba! Podobně jako léky je i celá zdravotní péče v zahraničí často mnohem dražší než v Česku, proto je třeba sjednat si cestovní pojištění včas. V dnešní době si lze pohodlně sjednat pojištění přes internet a to během několika minut.

Před dovolenou si vyměňte alespoň nezbytný obnos peněz. Nespoléhejte se na to, že vám v každé destinaci vymění české koruny za místní měnu. To se týká především odlehlých destinací či na ostrovech, kde se velmi často nedá platit platební kartou. V dnešní době mobilů a dalších elektronických vymožeností nesmíte doma zapomenout nabíječky a adaptéry! Před cestou se ujistěte, že je máte sbalené a také si zjistěte, zda zásuvky ve vaší cílové destinaci odpovídají těm českým. Pakliže ne, bude třeba dokoupit speciální adaptéry. 

Nezapomeňte na dobrou náladu a užijte si vaši dovolenou co možná nejlépe a především v dobré společnosti!