Bezlepková dieta a jak na ní

Klára Kudrnáčová
27. Duben 2018

První reakcí pacientů na diagnózu s názvem celiakie bývá samozřejmě strach z věcí budoucích a také z nezbytné bezlepkové diety. Skutečnost je taková, že bezlepková dieta životní styl do jisté míry opravdu ovlivní. Žito, ječmen i pšenice a z nich vyrobené produkty jako klasické pečivo, knedlíky, zákusky nebo třeba smažená jídla si skutečně bude dotyčný muset odpustit. Současně ale k těmto potravinám existuje velké množství kvalitních a chutných alternativ. Po bližším seznámení s možnými podobami bezlepkové diety přichází většinou alespoň částečná úleva, tato dieta pacienta totiž neochudí o bohatou, pestrou a chutnou stravu.

Bohatá nabídka, široké možnosti

V dnešní době je nabídka bezlepkových potravin natolik široká, že není při troše snahy problém připravit téměř jakýkoliv pokrm v jeho dietní variantě pro celiaky. Stejně tak platí, že bezlepková dieta nikoho neochudí o žádné důležité živiny (samozřejmě při dodržování vyvážené stravy, stejně jako v případě standardní stravy).

Na život s bezlepkovou dietou si lze rychle zvyknout a pacienti si většinou velmi brzy zautomatizují potřebné návyky. Tím hlavním je pečlivá kontrola obalů všech potravin. Lepek – jinak též gluten – je jako alergen naštěstí uváděn na obalech, pultech s pečivem apod. a totéž platí i pro restaurace. Pacienti s celiakií tak mají dostatek informací pro výběr vhodných potravin.

Květen – měsíc bez lepku

Byla celiakie diagnostikována vám nebo někomu z vašich blízkých? Chcete se o celiakii a bezlepkové dietě dozvědět více? Nenechte si v takovém případě ujít akce spojené s kampaní „Květen – měsíc bez lepku“, která si klade za cíl zvýšit informovanost lidí v této oblasti. Hlavním partnerem kampaně je firma Schär – italský výrobce prémiových bezlepkových potravin. Širokou nabídku potravin pro celiaky doplňuje Schär i poradenstvím či množstvím receptů a dalších tipů. S trochou snahy a zkušenosti lze bez lepku připravit prakticky cokoliv. Zkuste to i vy!

Navštivte stránky www.zitbezlepku.cz a zjsitěte si více. Můžete si vyzkoušet zdarma online test vašeho zdraví nebo si objednat konzultaci u nutričního terapeuta zdarma právě v měsíci květnu.