CARTIER oslavuje všechny krásy světa novou kolekcí vysokého šperkařství Beautés de Monde

Poznávat krásu světa, chránit ji a především ji obohacovat: to je vášeň, která nikdy nepřestala prostupovat filozofií francouzského klenotnického domu Cartier. Nová kolekce vysokého šperkařství Beautés du Monde dokazuje schopnost značky obdivovat, ale i dále posouvat hranice krásy pomocí dokonalého designu, dynamiky linií, geometrie a abstrakce: korálový útes se hadovitě táhne podél okázalého náhrdelníku; kůže leguána se mění v geometrickou mozaiku; čínská skládačka odhaluje kaleidoskopický prsten. Estetické souznění drahých kamenů umocňuje prvky přírody a kultur, jež jsou stěžejní inspirací kolekce.

Kolekce Beautés du Monde byla poprvé odhalena 13. června 2022 v Madridu na místě, které odpovídá jejímu zářivému lesku. Expozice odhaluje zhruba 100 kusů první kapitoly Beautés du Monde, stejně jako výběr kousků z High Jewellery, Cartier Tradition a Haute Horlogerie. Pro mizanscénu si Cartier vybral budovu Embassy, radikální architektonické dílo v brutalistním duchu od dvou architektů, Angličana WS Bryanta a madridského rodáka Luise Blanca-Solera. Tato kulatá stavba, která je odkazem na modernismus, byla inspirována tvarem španělských arén. Na jejím vnitřním nádvoří se nachází fontána a okna na fasádě připomínají burladeros – útočiště v aréně, které tradičně poskytovaly matadorovi ochranu před býkem. Budova byla dokončena v roce 1966 a až do roku 2009 byla nevyužívaná. Značka Cartier, která se zavázala k zachovávání kulturního dědictví, se pustila do celkové rekonstrukce budovy, která touto událostí konečně otevírá své dveře.

Scénografii představení kolekce svěřil Cartier madridskému umělci a designérovi Jaime Hayonovi. V budově obepínající studnu světla je všudypřítomná barva a čistý design s oblouky, jež rozbíjejí prostor. Jedinečný zážitek, který vybízí k prozkoumání a objevení kolekce Beautés du Monde.

Nouchali

Fascinován přírodním zázrakem v podobě vodní květiny, zachycuje Cartier její krásu ve formě náhrdelníku. K leknínu přistupuje stylizovaně a jeho šperková kompozice se tak podobá soše. Oko ihned upoutá centrální kámen, rubelit vážící 10,61 karátu, okolo kterého rozkvétají diamantové plátky obklopené onyxem umocňujícím objem květu. Všechny části jsou geometricky tvarovány a dokládají nejvyšší šperkařské umění značky Cartier. Prvky dohromady vytvářejí architektonický dojem růžového vitrážového okna. Pomyslný rozkvět leknínu podtrhuje volné usazení kamenů okvětních lístků evokujících chvění, které jim dovoluje jemně vibrovat při sebemenším pohybu. Květ citlivě doplňuje dlouhý náhrdelník z chalcedonových korálků šeříkové barvy, které jsou navlékány jeden po druhém, čímž vytvářejí hru světla.

Recif

Obdiv k mořskému ekosystému stál u zrodu náhrdelníku oslavujícímu nádheru korálových útesů. Klenotník zde stylizuje motiv živého organismu balancujícího mezi faunou a florou a vyvolává pocit smaragdového a korálového kontrastu v podobě žebrovaných korálků vinoucích se podél diamantového atolu. Rytmus této šperkařské kreaci udává, pro značku ikonická, kombinace korálově oranžové a smaragdově zelené barvy.

Chromatický dojem podtrhuje otáčivý pohyb korálových a smaragdových komponentů, které důmyslně filtrují bílý třpyt diamantů. Svůdná kompozice kamenů, vybroušených do tvaru žebrovaných kuliček posetých smaragdovými či ametystovými kabošony, se nezaměnitelně pojí ke stylu této klenotnické značky. Nový způsob navlékání jednotlivých kamenů, jímž se Cartier odpoutává od své dosavadní odborné praxe, žádným způsobem neomezuje pohodlí nositele. Kouzlo tkví v hledání proporcí a rovnováhy mezi nejmenším a největším z nich.

Water Aspis

Had, jedna z mytických bytostí menažerie Cartier, dodává náhrdelníku Water Aspis smyslné kouzlo. Krásu hypnotického plaza s neuvěřitelnou ohebností šperkař v této nové interpretaci dále rozehrává pomocí realismu, stylizace a abstrakce. Realismus zobrazuje hmotu co možná nejblíže reálné podobě; umění zachytit energii hada, jeho křivky a schopnost ovinout se kolem své kořisti. Dojem přirozenosti podporují pohyblivé spoje mezi jednotlivými články, zásadní detail zajišťující mobilitu celého šperku. Tělo hada protíná pět skvostných kabošonů sytě modrého ceylonského safíru o váze 43,49 karátu. Abstrakce je schopnost představit si diamant trojúhelníkového tvaru a šupiny lapis lazuli založené na provázanosti geometrických tvarů, mezi nimiž je pro co největší intenzitu lesku kamenů prolamováno světlo.