Darujte k Vánocům zajímavou knihu

redakce
20. Prosinec 2018

Pokud stále váháte, čím obdarovat pod stromeček vaše blízké, pak se nechte inspirovat třeba našimi knižními tipy. Nabízíme vám novinky letošního roku ze světa četby.

Jane Austenová

Biografie Jane Austenové osvětluje zajímavý život autorky. Proč si zvolila svou cestu a jaké prostředí ji ovlivňovalo? Nešlo jen o venkovská sídla a taneční sály, šlo o život často plný bolestných bojů. Austenová zdánlivě proplouvala „životem bez událostí“, ale díky novým výzkumům a náhledům nám historička Lucy Worsleyová odhaluje vášnivou ženu bojující za svou svobodu. Ženu, která neodpovídala obrazu osamělé staré panny (ve skutečnosti dostala pětkrát nabídku k sňatku) a odmítala se usadit s kýmkoli menším, než byl její pan Darcy. Knihu zakoupíte v nakladatelství Slovart za 499 Kč.

Július Satinský: Gundžovníky

Málokdo ví, že Július Satinský byl vášnivým pisatelem dopisů, který si po celý život dopisoval se slavnými osobnostmi kulturního života, širokou rodinou i s dětmi svých známých. V šedesátých letech 20. století emigrovali jeho švagři a Julo se rozhodl udržovat rodinné vztahy pomocí vlastnoručně vyráběného časopisu Gundžovník. Gundžovníky vyráběl poctivě mezi lety 1967 až 1984 a dochovalo se 87 čísel. Chybí pouze první ročník, 1967. Časopisy mají kronikářský rozměr, informují o dění v Bratislavě i celém Československu. Zrcadlí se v nich historie jedné rodiny a jedné země během normalizace, popsaná originálním pohledem pozorovatele z Dunajské ulice, kde se i v těchto dobách zachoval ostrůvek svobody. Julo psal texty na stroji a sám je i ilustroval. Vycházely ve dvou exemplářích, jeden směřoval do Ameriky, druhý do Švýcarska. Po 50 letech se Gundžovníky vynořují ze Satinského pozůstalosti díky editorské práci jeho dcery, Lucie Molnár Satinské. Gudžovníky Júlia Satinského o 720 stranách seženete v nakladatelství Slovart za 999 Kč. 

Ukázka z knihy Július Satinský: Gundžovníky

Ukázka z knihy Július Satinský: Gundžovníky