NEWS & ARTICLES

Havlíkova apotéka: Bylinky pro naši krásu a sílu

„Příroda je silná a bylinky, které dokáží v sobě po zimě najít tolik energie, aby znovu prorazily udusanou hlínou ven na světlo, mají v sobě neskutečnou energii. Říkám jim, že jsou to takoví terminátoři a tuto svou sílu dávají i nám,“ vysvětluje zakladatelka Havlíkovy přírodní apotéky paní Zuzana Krejčí.

Mycí gel na ruce, 300 ml – 194 Kč, s kopřivou, medem, rozmarýnem

Jaro je období, kdy se začíná příroda probouzet ze zimního spánku. Všechno začíná pučet a růst. Pro bylinkáře je nejlepším obdobím právě až léto. Bylinky se dají pěstovat na zahradě, ale i ve volné přírodě. Účinné a léčivé jsou všechny bylinky. Pokud nemáte přístup k čerstvým vlastnoručně nasbíraným bylinkám, najdete je jako sušenou drogu (čaj), ve formě esenciálních olejů anebo jako tinktury či v krémech. Účinky bylinek se násobí a uchovávají v recepturách nejčastěji v olejích (např. slunečnicový, makový, rakytníkový, hroznový, makadamový, konopný, hroznový, arganový), v tucích (bambucké máslo, glycerin, lanolin, sádlo), nebo v alkoholu nad 35-40% (líh). To je základ všech rozličných mastí a tinktur ať už domácích nebo těch profi.

Šampon 13 rostlin, 200 ml – 298 Kč, s kopřivou dvoudomou, podporuje růst vlasů

Bylinky můžeme používat dovnitř (čaje, ochucovadla, špenáty, smoothies) nebo vně (koupele, mazání). Ideální jsou kůry a kombinace např. pít kopřivový čaj, dát si kůru z kopřivové tinktury a používat šampon z kopřiv – na jaře ideální. Totéž lze dělat s heřmánkem, levandulí, rozmarýnem, šalvějí, damašskou růží…co bylinka, to nějaký účinek.

Odličovací voda Kapka rosy, 200 ml – 239 Kč, s vysokým obsahem extraktu kopřivy dvoudomé

Na jarní očistu je ideální kopřiva, protože je vysoce protizánětlivá, má skvělé detoxikační a hojivé účinky. Obsahuje velké množství minerálů a vitamínů B1, B2, B6 a C. Ne nadarmo se jí říká královna léčivých bylin. Je nejznámější ze všech bylin používaných ve vlasové kosmetice - obsahuje velmi cenné vazké látky, aminokyseliny, minerály, vitaminy a další účinné složky. Kopřiva posiluje a působí proti plísním. Tonizuje a podporuje prokrvení ve vlasové pokožce, což přispívá k růstu vlasů. Účinné látky se koncentrují v listech ještě před rozkvětem (brzy na jaře), a proto se sbírají jen mladé rostlinky. Jako součást salátů je bohatá na minerální látky a stopové prvky, což obzvláště blahodárně působí na organismus.