Horečka dítěte nemusí vždy vyčerpat celou rodinu

redakce
31. Prosinec 2018

Všechny maminky to znají a okamžitě by si to s malým drobečkem vyměnily. Pláč, únava, červené tvářičky a lesklé oči – to jsou první signály, že něco není v pořádku. Při pohledu na své dítko ihned poznáte, že ho trápí horečka. V takovém případě je však třeba reagovat včas a vyzbrojit se trpělivostí a pomocníky jako jsou obklady, zábaly, čaje a také sirupy a čípky. Jak vlastně správně měřit teplotu?

Teplota není horečka

Teplota lidského těla se mění po celý den. Během rána je nejnižší a později k večeru stoupá. U kojenců je za běžnou teplotu považováno až 38 °C naměřených v konečníku, proto není na místě řídit se horkou kůží na dotek, obzvlášť, kdy je dítko nepřiměřeně oblečeno či na něj sáhneme po hře. V takových případech se kůže sice ohřeje, ale po chvíli začne zase klesat, což je naprosto v pořádku. Pokud ovšem teplota neustupuje a k tomu se přidávají příznaky jako únava, plačtivost, lesknoucí se oči a rudé tvářičky, možná právě přichází čas na léky. Tělo bojuje s nemocí, proto je lepší nejprve hlídat pitný režim a držet dítko v klidu.

Pokud však teplota na teploměru překročí hodnotu 38 °C, je nutné začít jednat, neboť takováto horečka již organismus dítěte zatěžuje a je nutné začít s medikací na její snížení. Pro ty nejmenší je nejšetrnější podání léků ve formě čípků. Pro větší jsou vhodné sirupy nebo tablety. Spolu s léky je možné snižovat teplotu také pomocí zábalů či sprchováním vlažnou vodou. Při delším trvání nebo teplotě na 41 °C je nutné již vyhledat pomoc lékaře.

Měření v zadečku vyděsí každého

Ke správnému určení vysoké teploty a následné léčbě nám pomůže teploměr. Naštěstí již odzvonilo éře rtuťových teploměrů a dnes najdeme na trhu daleko šetrnější způsoby měření teploty, například digitální teploměry, které ale nejsou vhodné pro miminka, neboť musíme čekat až jednu minutu, což se u plačícího dítěte může zdát jako celá věčnost. Miminkům lze měřit teplotu v ústech, oušku, na čele či v zadečku. Nejšetrnějším způsobem měření teploty je bezkontaktní teploměr. Firma Cemio přišla s novinkou, kterou je ultrarychlý bezkontaktní lékařský teploměr Metric 308 Smart. Díky tomuto bezkontaktnímu teploměru získáte údaj o teplotě svého děťátka až na vzdálenost 8 cm, a to do jedné sekundy. Teploměr se jednoduše ovládá, disponuje přehledným LCD displejem a vysokou spolehlivostí. Stačí jen přiblížit k čelu dítěte a stisknout tlačítko. Jeho konstrukce zvládne změřit i teplotu tekutin a předmětů, nemusíte se tedy už bát křiku rozpáleného dítka, pokud zábal či sprchování budou příliš studené.