NEWS & ARTICLES

Hormon štěstí není záležitostí mozku, ale našich střev

Zdravé zažívání je jedním z významných faktorů, které mají pozitivní dopad na naši náladu a potažmo i pohodu celé rodiny. Proces trávení lze přitom pozitivně ovlivnit obohacením jídelníčku o fermentované produkty, jež tělu zajistí dostatečný přísun přátelských bakterií. S pravidelnou konzumací těchto potravin je vhodné začít již v útlém věku. Právě v raném dětství se totiž z velké části rozhoduje o vývoji zažívacího systému dospělého člověka. A jelikož se blíží jaro, kdy jindy začít uvažovat o zdravějším stylu života.

Plnohodnotná funkce zažívání ovlivňuje naši náladu a potažmo přispívá k celkové pohodě našich nejbližších. Pečovat o „spokojené bříško“ je potřeba už od útlého věku, kdy se člověku vyvíjí všechny důležité orgány a výživa sehrává klíčovou roli. U novorozenců tyto potřeby plně pokryje mateřské mléko. Když přestanou být kojeni a přechází na normální pestrou stravu, nastavujeme u nich výživové zvyklosti, které jim zůstanou až do dospělosti. Proto bychom měli odpovídající výživě dětí věnovat zvýšenou pozornost.

V zažívacím traktu, konkrétně podél střev, se nachází na 100 milionů neuronů, které produkují chemické látky regulující nejen pocit sytosti, ale i naši náladu. „Existuje mnoho studií, které prokazují spojení mezi střevní mikroflórou a naší psychickou pohodou, chováním a zvládáním stresových situací. Z toho důvodu se střevo někdy označuje termínem druhý mozek,“ říká primář dětského oddělení Vítkovické nemocnice MUDr. Jan Boženský.

Jako fermentované produkty označujeme ty, které za účasti mikroorganismů prošly procesem kvašení. Patří mezi ně například kysané zelí a mléčně kvašená zelenina a především kysané mléčné výrobky jako jogurty, kefíry, tvaroh, podmáslí, sýry či fermentovaná kojenecká mléka. Tyto výrobky mají pozitivní efekt na zažívání, a tím přispívají k naší celkové spokojenosti. Však se ve střevech nachází i více než 95 % serotoninu produkovaného lidským tělem, někdy také zvaného hormon štěstí. Takže neváhejte a udělejte jaro šťastnější sobě i své rodině.