NEWS & ARTICLES

Jak funguje pohotovostní antikoncepce?

Selhání běžně používané antikoncepční metody se může stát komukoli. Přitom je dnes velmi snadné mít po ruce pohotovostní antikoncepci, která je volně dostupná v každé lékárně. Pohotovostní antikoncepce je metoda, která se používá po nechráněném pohlavním styku k zabránění nechtěného těhotenství. Mezi nejprodávanější patří například Escapelle nebo Postinor.

Od té doby, co je nouzová antikoncepce volně prodejná, už nikdo ženu nepodrobuje výslechu. Na druhou stranu je ale dobré vědět, jak pilulku použít, aby správně fungovala. Také vás zajímá, jak se to s těmito pilulkami vlastně má? Připravili jsme pro vás 3 otázky o pohotovostní antikoncepci, na které jste se styděly zeptat.

Jak funguje nouzová antikoncepce, tzv. pilulka po?

Pohotovostní antikoncepce zabraňuje těhotenství dříve, než k němu dojde. Především brání uvolnění vajíčka z vaječníku a nedojde k ovulaci. Pokud už žena těhotná je, pilulka nebude účinkovat a ani nepoškodí těhotenství. Pilulka by neměla být užívána víckrát než jednou během jednoho menstruačního cyklu. Mezi běžné vedlejší účinky patří mírná nevolnost, bolesti břicha, hlavy a občas i krátkodobé nepravidelné krvácení.

Kde se dá koupit?

Pilulky se dají zakoupit v sekci volného prodeje v lékárně bez předpisu a bez předkládání občanského průkazu. V zájmu rychlé dostupnosti je možné mít pilulku doma nebo v kabelce. Nejedná se však o metodu pravidelné antikoncepce. Tento typ antikoncepce stejně jako ostatní typy přípravků proti početí nejsou hrazeny zdravotními pojišťovnami.

Dokdy se musí pilulka užít, aby byla účinná?

Čím dříve po nechráněném styku se pilulka užije, tím bude účinnější. Limit pro použití pilulky je 72 hodin.