Jak snáze zvládnout zimu aneb 5 ájurvédských tipů podle Zuzany Klingrové

Ájurvéda je více než pět tisíc let stará metoda léčení a tudíž nejstarší systém, jenž je založen na přírodních zákonech. Neléčí pouze nemoci, ale odstraňuje jejich příčinu a pomáhá najít fyzickou, emoční a duchovní rovnováhu. Jejím základem jsou tři energie (dóše) - Váta, Pitta a Kapha. Pokud jsou tyto energetické principy v nerovnováze, propuká nemoc. Navíc v zimním období krátkých dnů, brzké tmy, mála sluníčka a stresu v práci se může lehce stát, že propadneme špatné náladě a k tomu se mohou dostavit i zdravotní obtíže. Jak zvládnout zimu ve zdraví a s úsměvem na rtech nám poradí Zuzana Klingrová, garantka ájurvédských programů v Resortu Svatá Kateřina.

Tip č. 1 - Plní síly zůstanete s ájurvédským čajem. Převařte litr vody, nalijte do termosky a přidejte 3 plátky čerstvého zázvoru 1/4 čajové lžičky římského kmínu (semínka), 1/4 čajové lžičky fenyklu (semínka), 1/4 čajové lžičky semínek koriandru a 2 kuličky kajenského pepře. Louhujte 30-45 minut. Na zdraví! Tip č. 2 - Vyzkoušejte ájurvédskou olejovou terapii Abhyanga, či si každé ráno dopřejte tzv. Sneha-self abhyanga masáž, což je automasáž pomocí kvalitních ájurvédských bylinných olejů. Olej nejenže vytvoří ochrannou vrstvu na pokožce, která je v zimním období obzvlášť namáhána, ale rozproudí a zlepší vám krevní a lymfatický oběh.

Tip č. 3 - V zimě se zvyšuje funkce dóši Váty. Pro ni je velmi důležitá rutina, proto vstávejte, choďte spát, jezte, cvičte jógu a provozujte další pohybové aktivity vždy ve stejný čas. Vaše tělo se vám odmění tak, že bude klidnější, odpočaté a plné energie. Tip č. 4 - Do ájurvédy patří pravidelné cvičení jógy, která má pozitivní účinky nejen na naše tělo, ale i mysl. Při jasném počasí převládá energie Váta, v tento čas byste měli cvičit pomaleji, rozvážně. Naopak při oblačnosti nebo sněžení dominuje Kapha, takže při cvičení můžete přidat na dynamice.

Tip č. 5 - Pokud vás ájurvéda zaujala, vydejte se strávit několik dní v Resortu Svatá Kateřina. Vybrat si můžete třeba ájurvédský víkend, který vás s tímto učením seznámí, nebo si přímo vyberte speciální program na potíže, které vás trápí (bolesti zad, chcete-li zhubnout, omladit atd.). Pobytové balíčky zahrnují vždy kombinaci ájurvédských očistných terapií, masáží, jógy, jídelníčků a vhodných doplňků stravy.