Jana Chladová

redakce
15. Leden 2019

Představujeme paní Janu Chladovou, která dlouhých 18 let pracovala ve finančnictví, ale zároveň potřebovala uspokojit svoji kreativní duši, a tak se jí v hlavě postupně rodila myšlenka výroby a prodeje ekologických dětských jednorázových plen. S její realizací začala v roce 2016, kdy na své profesní cestě potkala ženu, která ji do řemesla zasvětila a tím zajistila výrobu. Šikovní grafici poté navrhli design a výroba mohla začít. Prodej plenek přes web spustila v červnu roku 2017 a dnes se její barevné plenky KOLORKY těší velké oblibě maminek a především jejich ratolestí.

Otázka
Zakladatelky eshopu a projektu ekologických plen Kolorky Jany Chladové jsme se zeptali, proč tento projekt vznikl a jaká byla jeho cesta?
Odpověď
KOLORKY jsem založila, protože jsem chtěla utišit svoji kreativní duši a odreagovat se od světa financí, ve kterém jsem se pohybovala téměř dvacet let. Na českém trhu mi chyběly plenky, které by byly hezké, myslely na životní prostředí a byly cenově dostupné, a tak jsem spojila zboží každodenní spotřeby s krásným designem.
Otázka
Založit a věnovat se tomuto projektu vedle zaměstnání muselo být pro vás velkou výzvou?
Odpověď
Ze začátku nápad vypadal nevinně. Měla jsem v plánu vyrobit pár balíčků na zkoušku, bohužel nebo bohudík to ale nebylo možné, a tak jsem se musela pustit do výroby ve velkém. KOLORKY pro mě byly koníčkem, jako je pro někoho třeba běhání. Postupem času jsem ale cítila, že si zaslouží víc mého času, a tak jsem se koncem minulého roku rozhodla skončit v zaměstnání a věnovat se jim naplno.
Otázka
Co bylo největší překážkou?
Odpověď
Celý proces od založení značky, firmy, vymýšlení loga, a celkového konceptu byla zábava. Tvoříte něco svého, máte jasnou představu, jak mají věci vypadat. Vše pro mě bylo nové a spoustu věcí se stále učím za pochodu. To ale neberu jako překážku, to je to, co mě na tom baví. Jsem vděčná, že můžu touto cestou jít a neustále zlepšovat produkty a služby, které zákazníkům nabízím. Největší překážka byla ze začátku spíše v mé hlavě, jsem perfekcionista, chci mít všechno dokonalé a jakákoliv, byť jen drobná kritika nebo nedostatek, mě rozhodily. Dnes už vím, že se nemůžu zavděčit všem.
Otázka
Měla jste od začátku jasnou představu o konceptu prodeje pomocí individuálních krabic?
Odpověď
Ano měla, představila jsem si sebe v roli zákazníka, a protože já jsem poměrně náročný zákazník, promítlo se to i do způsobu prodeje a e-shopu. Chtěla jsem, aby krabice chodily plné a neplýtvalo se tak papírem na jejich výrobu nebo výplňový materiál, který by byl potřeba, pokud by krabice byly poloprázdné. A tak vznikly krabice na 2, 4, 8 a 12 balíčků. Už teď vím, že bych mohla prodávat i větší krabice, ale myslím na to, že maminky jsou křehké ženy a větší krabici by už jen stěží unesly. :-D Takže zůstávám u 4 variant. Často se mě maminky ptají, proč nevyrábím větší balíčky a nesnížím tak produkci plastu, je to právě proto, aby si do krabice mohly nakombinovat různé varianty a designy KOLOREK a mohly je tak střídat podle libosti. A myslela jsem samozřejmě i na to, abych životní prostředí nezatěžovala plastovými obaly, proto je obal z bioplastu, který se po čase rozpadne. Do budoucna ale větší balíčky zvažuji.
Otázka
V čem jsou Kolorky jedinečné?
Odpověď
Jsou moje. To ale samozřejmě není jejich hlavní výhoda. Jedinečné jsou svým složením a krásným designem. Jsou vyráběny z přírodních a obnovitelných materiálů, nejsou parfémovány a především jsou běleny zcela bez chloru metodou TCF (total chlorine free) a jak jsem již zmínila, obal je z bioplastu. KOLORKY jsou šetrné k pokožce miminek i přírodě kolem nás a navíc s designem, který se líbí nejen dětem, ale i rodičům.
Otázka
Co je pro vás po pracovní stránce největší zadostiučinění?
Odpověď
Myslím, že si všichni přejeme, aby nás práce bavila. A já mám to štěstí, že jsem takovou práci našla a vybudovala si ji od základu podle svého. Pocit největšího zadostiučinění samozřejmě prožívám, když mi píší spokojené maminky. To je pro mě pocit absolutního štěstí.
Otázka
Máte v plánu do budoucna rozšířit sortiment o další kojenecké potřeby?
Odpověď
Jak se to vezme. Ráda bych, ale rozšiřování sortimentu vyžaduje kapitál. Počáteční investice byly vysoké, takže nyní je moji prioritou posunout Kolorky do kladných čísel. Teprve pak mohu přemýšlet nad rozšířením sortimentu. I když mě KOLORKY baví, musím myslet i na obchod, tak aby mohly fungovat ještě mnoho dalších let. Všechno tedy záleží na tom, jak se jim bude dále dařit.
Otázka
Proč jste se po 18 letech rozhodla skončit s prací a věnovat se projektu naplno?
Odpověď
KOLORKY během pár měsíců vyrostly a zaslouží si veškerý můj čas. A jsem střelec - svoboda je pro mě hlavním životním tématem. KOLORKY mi tu svobodu přinesly.
Otázka
To zní všechno až příliš idylicky, děláte i nějaké chyby?
Odpověď
Samozřejmě, jsem člověk. Většinou jde o nedorozumění v komunikaci, občas totiž očekávám, že lidé umí číst mezi řádky, a pak se stane, že dostanu nesprávné finální zpracování. Už tedy vím, že když něco chci, musím to říct jasně a srozumitelně do nejmenšího detailu, který v hlavě mám, protože nikdo z nás neumí číst myšlenky. To je jedna z věcí, ve kterých se chci zlepšit. A nejde jen o komunikaci o věcech, ale i komunikaci s lidmi. Stane se, že někdy něco nedomyslím do důsledků, nebo řeknu věci jen tak bez obalu, a neuvědomím si, že na druhé straně je křehká duše. Těmto křehkým duším se omlouvám a věřím, že mi časem, až to odezní, odpustí.
Otázka
Jaké budou vaše kroky v roce 2019?
Odpověď
Mám spoustu velkých plánů, to jsem celá já. Velké myšlenky, to je moje. Ne vždy to vyjde, ale to je moje podstata, potřebuji stále vymýšlet nové věci. Letos se budu hodně učit a to nejen o obchodu, ale i o sobě. V lednu spustím polský e-shop, další krok do neznáma, ale věřím, že to vyjde. Chtěla bych, aby se KOLORKY dostaly i k miminkům do Maďarska, a tak hledám vhodnou partnerku. Pokud o někom víte, určitě mi napište. :-) Během ledna také představím nový sortiment, který bude ještě šetrnější k životnímu prostředí.
Otázka
Jaké je vaše přání?
Odpověď
Moje přání? KOLORKY mě přivedly na novou cestu, změnily mě. Bohužel jak se dennodenně dovídám ze zpráv a emailů, které mi chodí, nemají všichni to štěstí. Přeji si, aby všichni našli tu správnou životní cestu bez velkých překážek, a aby na té cestě vnímali i drobné věci, které nás v životě dělají šťastnými, protože ,,Když nejde o život, jde o hovno“.