Jana Fabiánová

redakce
25. Leden 2019

Jana Fabiánová narozená v roce 1979 je známá herečka, zpěvačka a výtvarnice, jejíž uměleckou kariéru nastartovalo v roce 2003 vítězství v televizní soutěži Rozjezdy pro hvězdy. Jana Fabiánová je rovněž dcerou zpěvačky a herečky Nadi Urbánkové. V letech 2005–2012 účinkovala v divadlech SeMaFor, Kalich, Palace, v Národním divadle, Divadle na Vinohradech, Národním divadle moravskoslezském a dalších. Kromě hudby a herectví se Jana věnuje módnímu návrhářství, malbě a donedávna i přípravě nově vydané knihy Krásně zdravá – kompletní příručka pro vyrovnaný život.

"K napsání této knihy mě inspirovaly osudy žen v mém okolí, ale také můj život. Hledala jsem odpovědi na otázky, na situace, které se mě osobně dotýkaly. Časem jsem zjistila, že mnoho žen, ať Američanek či Češek, řeší podobná témata. Mým cílem bylo napsat kompletního průvodce pro ženy a dívky. Kniha je založena na veganství (obsahuje 33 receptů), krom toho se zabývá osobní odpovědností, soucitem vůči sobě i ostatním, obsahuje návody, jak cvičit, žít, zdravě komunikovat, či metody, jak vyrovnat pH.  

Není to ale kniha o prvoplánové kráse, či hubnutí. Je to kniha o celistvém přístupu k sobě i světu, napsaná pro ženy. Předmluvy napsaly MUDr. Marie Kyralová, Petra Daňhelová (majitelka Hot Jóga Studia 42) a moje máma, zpěvačka Naďa Urbánková."

 

 

Otázka
Vedla vás maminka (zpěvačka Naďa Urbánková - pozn.red.) odmalička k hudbě nebo nechávala na vás, čemu se budete věnovat?
Odpověď
Máma mě k hudbě záměrně zpočátku nevedla, ale hudba a divadlo mě bavily opravdu od malička, vždyť jsem se do toho narodila. Máma říkala, že jsem byla jasná od svých čtyř let. Poté, co jsem se takhle vybarvila, mě ale podporovala, a tak jsem měla možnost chodit od svých šesti let na hodiny tance, zpěv, klavír a později i herectví.
Otázka
Bavila vás hudba a zpěv už jako malou?
Odpověď
Obrovsky moc. Vyrostla jsem na nahrávkách divadla SeMaFor, pak jsme doma měli taky desky Barbry Streisand či Eltona Johna.
Otázka
Kdy jste se rozhodla stát se zpěvačkou?
Odpověď
Víte, mě by to samotnou ani nenapadlo, i když jsem moc ráda zpívala, spíš to ale vypadalo, že ze mě bude tanečnice. Může za to paní profesorka Lída Nopová. Když jsem k ní začala chodit na klavír, jednoho dne mě nechala něco zazpívat a řekla mi, že bych se zpěvu měla věnovat.
Otázka
Po kom máte talent na malování?
Odpověď
To nevím, asi z obou stran. Myslím, že máme hodně výtvarníků z tátovy strany. Ale moje máma moc hezky kreslí a výtvarný talent má určitě taky. Dokonce si hodně kostýmů v minulosti sama navrhla.
Otázka
Jaký styl malby vás nadchl a můžeme ho vidět na vašich obrazech?
Odpověď
Fascinuje mě příroda, pohyb a lidské tváře. Mám ráda hyperrealismus, expresionismus i například Williama Turnera. Nemám ale vyhrazený vkus, mám moc ráda i abstrakci a především Františka Kupku, ale taky současné umělce, například Jana Uldrycha. Díky moc za Váš zájem o moje malování. Jsem jen samouk, jde mi to pomalu, ale moc mě to baví. Učím se teď hlavně dívat se, to je prý základ, být schopna vidět, nesoudit a pouze zachytit, co vidím.
Otázka
V knize uvádíte více než 30 veganských receptů. Jste vy sama veganka a kdy jste k veganství dospěla?
Odpověď
Veganka jsem již nějakých šest let, předtím jsem byla vegetariánka, cca dvacet let z mých jednačtyřiceti. K veganství jsem začala přecházet kolem roku 2010. Hodně mi pomohl pobyt v Los Angeles, jelikož je Kalifornie velice progresivní, co se týče wellness, stravování i ekologie. Vegankou jsem se stala poté, co jsem shlédla videozáznamy z chovu krav v mléčném průmyslu. Je to stejně brutální a bezcitný průmysl jako ten masný. Nechci se na tom podílet a podporovat tak týrání zvířat. Zpětně musím říct, že stát se vegankou bylo jedno z nejlepších rozhodnutí, jaké jsem v životě udělala. Cítím se lépe, než kdy předtím a postava se mi udržuje sama.
Otázka
Co bylo impulsem odcestovat do USA?
Odpověď
Impulsem byla chuť učit se nové věci a žít mimo svou komfortní zónu. Po čtyřech deskách a devíti letech na českých jevištích se mi v LA otevřely dveře, tak proč to nezkusit? Pochopitelně jsem se o tom nápadu radila s rodinou i s tehdejšími kolegy z divadel, jednohlasně mi řekli, ať vyrazím, že to bude v každém případě skvělá zkušenost. Los Angeles mi obrovsky pomohlo v mnoha směrech. Byla to fantastická škola života i showbusinessu.