Jednorázové plenky, které jsou o krok blíž k přírodě

Tezera Švecová
26. Březen 2019

Se stylovými dětskými plenkami - Kolorkami - jsme vás seznámili před koncem minulého roku. Nyní uvádí firma na trh novinku KOLORKY DAY NATURE, které jsou k přírodě ještě šetrnější, než ty stávající. Obsahují totiž bioplast z kukuřičného škrobu (PLA - polylactid acid), jež má téměř stejné vlastnosti jako klasický polyethylen, ale na rozdíl od něj se za správných okolních podmínek rozloží během 3-5 let. Velkým plusem pro přírodu je fakt, že se vyrábí z každoročně obnovitelného zdroje - kukuřice.

Jana Chladová, majitelka e-shopu kolorky.cz, říká: "Díky použitému bioplastu jsme přírodě zase o krok blíž. Do budoucna bych chtěla bioplast používat při výrobě všech plenek. Záleží ale na tom, jak se osvědčí. Má totiž trochu jiné vlastnosti, je choulostivější a méně prodyšný, než LDPE, proto doporučuji plenky častěji přebalovat. Uvidíme, jak budou miminka a maminky spokojeny."

Pokud byste si však mysleli, že takovéto plenky lze vyhodit na kompost, nebo do bioodpadu, musíme vás zastavit. Plenky obsahují SAP gel, který se nerozpadne (v plence je ho 5-10 gramů podle velikosti) a mohlo by se stát, že by svými antibakteriálními vlastnostmi narušil rovnováhu kompostu. SAP gel nebo jemu podobnou antibakteriální látku, obsahuje většina plenek na trhu. Stará se totiž o to, aby se miminka neoprudila. Kompostovat tedy Kolorky nelze, ovšem doba jejich rozpadu je výrazně kratší, pokud tedy jako většina našeho odpadu neskončí ve spalovně.

KOLORKY DAY NATURE se pyšní ještě jednou výjimečnou vlastností - na rozdíl od všech ostatních Kolorek, které vynikají svými barevnými designy, jsou čistě bílé. Jsou tedy ideální pro rodiče, kteří chtějí sladit styl svých dětí do nejmenšího detailu. Čistě bílý design plenek totiž ničím nenaruší outfit vašich dětí, a to ani v případě, když je obléknete do toho nejsvětlejšího oblečení. Nikde totiž nebudou prosvítat barevné motivy.