Klára Trojanová

redakce
09. Leden 2019

Herečka a nová tvář projektu Život v kufříku - Klára Trojanová - pocházející ze známé sportovní a umělecké rodiny Pollertů, se rozhodla aktivně zapojit do nového projektu na pomoc dětí bez domova.

 

 

Otázka
Čerstvě jste tváří projektu Život v kufříku. Co vás k němu přivedlo?
Odpověď
Poprvé mi o něm řekla návrhářka Katka Geislerová v létě. Nejdřív jsem jen poslouchala a sbírala informace, ale na podzim jsem se rozhodla zapojit aktivně. Život v kufříku pomáhá dětem, které byly odebrány nebo odloženy už v porodnici a jinak by neměly žádné informace o tom, jak přišly na svět. Do kufříku jim sestřičky hned po narození začnou dávat fotografie a zprávy o tom, jak vypadaly, když se narodily a kdo byl u toho, nebo třeba novorozenecký náramek a první dudlík. Kufřík s nimi pak putuje životem dál, ať už k pěstounům, adoptivním rodičům nebo do kojeneckého ústavu. Nápad mě okamžitě nadchnul.
Otázka
Bylo to tím, že se týká dětí?
Odpověď
Je to zvláštní. Nabízí se spíš, abych podpořila projekty orientované na seniory, protože mám starší maminku, která je vážně nemocná a vidím v léčebnách a nemocnicích, jak osamělí jsou ti, kteří jsou upoutáni na lůžko. Logicky by mě to mělo vést tím směrem, ale věřím, že Život v kufříku mi přišel do cesty z nějakého důvodu a chci věnovat energii spíš jemu.
Otázka
Zajímají se i vaše děti o to, jak se narodily?
Odpověď
Rozhodně. Zajímají se o fotky z porodnice, jak vypadaly jako mimina, jaké bylo jejich první slovo nebo jak komolily slova, když byly malé. Starším synům jsem teď dělala album od narození do současnosti a strašně se jim to líbilo. Vlastně než jsem poznala Život v kufříku, vůbec jsem si neuvědomila, že dítě potřebuje něco tak osobního. Obdivuji, že to někoho napadlo a jsem moc ráda, že mně návrhářka Katka Geislerová o myšlence řekla.
Otázka
Potřebujeme všichni vědět, odkud jsme?
Odpověď
Myslím, že každý potřebuje mít nějaké vzpomínky.
Otázka
Schováváte dětem na památku i něco jiného než fotky?
Odpověď
Jo, jo. Pár oblečků mám schovaných vyloženě pro sebe a několik věcí spíš jednou pro vnoučata, ale moc toho není, protože si vědomě zakazuji být nostalgická a vracet se k věcem.
Otázka
Máte kufřík věcí na památku ze svého dětství?
Odpověď
Věci z dětství nesbírám, ani si žádný konkrétní předmět s citovou hodnotou nevybavuji. Spíš mě napadají útržky vzpomínek a zážitky.
Otázka
Zapojujete se do charitativních aktivit všeobecně nebo je Život v kufříku jediný projekt, se kterým jste se spojila?
Odpověď
S manželem jsme už několik let patrony aktivit spjatých s onemocněním cystické fibrózy a nyní jsem se spojila s Životem v kufříku. Myslím si, že tímto tématem skončím. Jsem totiž přesvědčená, že by si každý člověk měl vybrat jedno, dvě zásadní témata a těm pomáhat. Prostor pro pomoc je ohromně široký, ale člověk by neměl drobit pozornost a úsilí ve více směrech. Lepší mi přijde napnout všechny síly k jedné nebo dvěma věcem.