Kniha o životě Caresse Crosbyové, vynálezkyně podprsenky

O neobyčejném životě Caresse Crosbyové, jež osvobodila miliony žen z nepohodlných korzetů tím, že vynalezla podprsenku, vypráví v nové knize Srdce je pohřebiště lásky její pravnučka Tamara Colchesterová. Zajímavý příběh pojednává o ženě odmítající společenské konvence a nesnášející omezení, podle čehož se také chovala. Její pestrý život byl plný šťastných i nešťastných zvratů. Caresse nastartovala literární dráhu mnoha umělců, například Salvadora Dalího.

Caresse Crosby

Caresse Crosby

Narodila se v roce 1891 v Bostonu jako Mary Phelps Jacob. O peníze neměla nikdy nouzi, její rodina měla šlechtické kořeny. Když jednoho dne vyrazila na taneční zábavu, vytvořila si ze dvou hedvábných kapesníčků a stužky jednoduchou podprsenku, neboť se nechtěla těsnit v upnutém korzetu. Se svým nápadem sklidila tehdy třiadvacetiletá dívka obrovský úspěch a hned si nechala vynález patentovat. Chtěla začít podnikat, ale její tehdejší manžel jí to rozmluvil, a tak svůj patent prodala za pakatel společnosti, jež zakrátko na podprsenkách vydělala miliony dolarů. 

Caresse Crosby

Caresse Crosby

V roce 1920 potkala Mary o sedm let mladšího Haryho Crosbyho, se kterým se po rozvodu odstěhovala do Paříže. Tam již vystupovala pod jménem Caresse. Společně s Harym vedli divoký bohémský život. Pořádali extravagantní večírky plné vášně, nevěr a sexuálních afér. Nechybělo ani opium. Spřátelili se s Picassem, Salvadorem Dalím a dalšími avantgardními umělci. S Harym psali poezii a povídky, jež následně vydávali ve svém vydavatelství, které založili posléze. Vydavatelství bylo úspěšné, a tak brzy vydávali i prvotiny autorů, jakými byli například Ernest Hemingway či Antoine de Saint-Exupéry. Za pár let však Hary s jednou ze svých milenek spáchali sebevraždu a Caresse se odstěhovala zpět do USA, kde se provdala za černošského boxera. V té době bylo však smíšené manželství zakázáno, na což však Caresse nebrala ohledy a dál žila bohémským životem. Později založila organizaci Woman Against War (Žena proti válce), přestěhovala se do Evropy a nedaleko Říma koupila zámek z 15. století, který se snažila předělat na středisko pro světový mír. 

Heslem Caresse Crosbyové bylo "Vždy ano". "Chtěla být objektem touhy a nedovolila, aby jí stáří ubralo na jejím šarmu. Obdivovala jsem ji. Ale někdy se chovala tak, jako by jí bylo všechno jedno," říká její pravnučka Tamara Colchesterová, jež zatím napsala pouze jedinou knihu. Příběh se odehrává v různých časových rovinách a cestuje z Francie do Itálie a na Normanské ostrovy, přičemž elegantně míchá fakta s fikcí, neboť Tamara svoji prababičku nikdy nepoznala. Její život zkoumala zvenčí a dotvářela zevnitř. Kniha Srdce je pohřebiště lásky pojednává nejen o lásce, touze a odvaze, ale také o ostudách, kruté lhostejnosti a pohrdání. K dostání za 298 Kč.