Komfortní léčba a rovné zuby díky neviditelným rovnátkům Invisalign

Klára Kudrnáčová
12. Březen 2018

Mýtus o tom, že rovnátka jsou pouze pro děti, je naštěstí pryč. I dospělí chtějí mít krásný úsměv a rovné zuby. Většina z nich, ale váhá i nad estetickým dojmem. Mít v ústech ortodontický aparát je pro ně na určitých postech nepředstavitelné. S novými neviditelnými rovnátky to může být jiné. Revolucí v ortodontické léčbě jsou rovnátka značky Invisalign.

„Velmi oblíbeným a pro pacienty efektivním a pohodlným řešením při rovnání zubů jsou průhledná snímatelná rovnátka Invisalign. Jedná se o sadu téměř neviditelných fólií, které postupně posunou zuby do požadované polohy. Výhodou této léčby je bezesporu diskrétnost a pohodlí. Pacient může rovnátka kdykoli sám vyjmout a znovu nasadit. Můžete tak bez obav jíst a pít svá oblíbená jídla a nápoje a neměnit svůj životní styl," uvádí ortodontista MUDr. Ondřej Suchý.

Cílem ortodontické léčby jsou rovné zuby pro pěkný úsměv. V ideálním případě mají být horní a dolní zuby rovné, tvarované do pravidelných oblouků, které jsou vzájemně harmonicky vyrovnané a optimálně umístěné ve tváři pacienta.

Celá léčba se skládá z malých, přesně definovaných pohybů zubů. Každá fólie má přesně ten samý úkol: postupně po dobu dvou týdnů posouvat zuby (pokud ortodontista neurčí jiný interval výměny). Léčebný plán zobrazí nejen požadovaný výsledek léčby, ale i předpokládané pohyby zubů v průběhu času. Právě virtuální zobrazení postupného pohybu zubů až po konečný výsledek je pro pacienta velice motivující. Lepšímu výsledku i spolupráci mezi pacientem a doktorem pomáhají dokonalejší 3D otisky a modely zubů, léčba systémem průhledných fólií či pokusy o zrychlení posunutí zubů pomocí vibrací nebo světla.

Aby byla léčba účinná, pacienti by měli rovnátka nosit 22 hodin denně. Rovnátka si mohou vyndat na čištění zubů a před jídlem.

Vytvoření správného léčebného plánu je základem pro úspěšnou léčbu, která se dá v méně komplikovaných případech zvládnout i během pouhých 3 měsíců.Průměrná doba léčby je 1-1,5 roku. Průměrná cena léčby systémem Invisalign se pohybuje kolem 85 000 Kč, cena však závisí na délce a složitosti léčby a je stanovena lékařem, který danou léčbu poskytuje.