Lahve SodaStream válcují mýty a pověry

redakce
22. Březen 2019

Právě dnes je tu Světový den vody, tak ho pojďme oslavit jejím douškem. Díky našim kvalitním zdrojům si můžeme dopřát čerstvou vodu z kohoutku. Lahodně chutná připravená ve výrobníku perlivé vody SodaStream. Oceníte ji i na cestách či výletech v praktické značkové plastové lahvi. Nezdá se vám použití plastu vhodné? Pojďme si vyvrátit 3 časté mýty, které kolují o plastových lahvích. Řada negativních informací se nezakládá na pravdě nebo se netýká lahví SodaStream.

Mýtus č.1 - Plast není zdravý a vypouští do vody škodlivé látky

Možná jste již zaslechli, že se z plastových lahví uvolňují látky škodlivé pro naše zdraví. Lahví SodaStream se toto tvrzení však netýká, jsou totiž vyrobeny ze zdravotně nezávadného plastu a neobsahují bisfenol A (jsou tedy PBA Free). Legislativa Evropské unie nařizuje přísné testování plastu použitého při výrobě SodaStream lahví, díky kterému máme jistotu, že se při pití z nich neuvolňují žádné škodliviny a my se tak nemusíme bát o své zdraví.

Mýtus č.2 - Lahve SodaStream jsou označeny PETE 1, takže je můžeme použít jen jednou

Pokud používáte lahve SodaStream (nebo jiné plastové lahve), zřejmě jste si všimli označení PETE 1. Po internetu se šíří "zaručené" informace o tom, že číslo 1 znamená, kolikrát můžete lahev použít. To ovšem není pravda, jde totiž o symbol pro recyklaci, který udává, jak v jejím případě s výrobkem nakládat a co z něj poté vznikne. Recyklací lahví se symbolem PETE 1 vznikne například izolace do bund či spacích pytlů.

Mýtus č.3 - Lahve SodaStream jsou jen klasické PETky, které zaplavují skládky

Podle kalifornské studie z roku 2017 končí až 79% plastového odpadu na skládkách bez dalšího využití a v současnosti se na nich nachází okolo 4,9 miliardy tun plastového odpadu! Ovšem pitím z lahví SodaStream předcházíme hromadění dalších plastů, neboť jsou použitelné opakovaně. Užíváním jediného výrobníku SodaStream ochráníme přírodu v průběhu tří let přibližně před 2 500 prázdnými PET lahvemi či plechovkami. "Především jde o PRECYKLACI, jistě nezměníme své chování ze dne na den a nezabráníme vzniku veškerých produktů z plastu. Ale můžeme je postupně eliminovat jejich opakovaným používáním. Nač si kupovat stále dokola jednorázové PET lahve, když můžeme jednu lahev využívat opakovaně, a ještě být trendy. Pitím vody z kohoutku, nebo proměněnou díky přístrojům SodaStream ve skutečně osvěžující perlivý nápoj, šetříme přírodu a prospíváme svému zdraví", uvádí product & brand manager značky SodaStream v ČR, Michal Panis.

Michal Panis, product & brand manager zn. SodaStream v ČR

Michal Panis, product & brand manager zn. SodaStream v ČR