NEWS & ARTICLES

Lymfatická masáž a její specifika

Lymfatickou masáž považuje hodně žen jen za kosmetický zákrok. Třeba při celulitidě. Spousta z nich netuší, že nám může pomoci s řadou nepříjemných nebo i zdravotních problémů. Typickým příznakem toho, že lymfatický systém nefunguje, jak by měl, jsou například otoky nohou i jiných částí těla, chronická únava a bolesti hlavy. Někdy také vyšší sklon k infekčním chorobám horních cest dýchacích (anginy, chřipky, různé záněty). Masáž, odborně drenáž, je může v řadě případů odstranit či zmírnit.

Zmíněný systém tvoří důmyslnou síť cév, podobnou tomu krevnímu. Odvádí z tkání odpadní produkty metabolismu, vodu, ionty a bílkoviny, ale také cizorodé látky a choroboplodné zárodky.

Jeho součástí jsou lymfatické uzliny, ve kterých se soustřeďuje větší množství lymfocytů a makrofágů, tedy bílých krvinek. Ty likvidují potenciálně škodlivé buňky a látky. Vyčištěnou tekutinu vracejí zpátky do krve. Systém je důležitou součástí naší imunity. Jde o jakousi čističku odpadních vod nebo spíš tekutin v tkáních.

Lymfa, čirá tekutina, necirkuluje v těle díky srdci. Její plynulý tok zajišťuje tlak svalů, tedy fakt, že se hýbeme. Lidé, kteří pohyb zanedbávají (stejně jako zdravý životní styl), mohou mít s její cirkulací problémy. Pokud lymfa, tedy míza, správně neproudí, má větší sklon stagnovat. Systém se zanáší a nefunguje tak efektivně, jak by měl. Proto by i zcela zdraví lidé měli absolvovat jednou až dvakrát do roka lymfatickou masáž.
Lékaři a zdravotníci využívají jak lymfodrenáže ruční, tak přístrojové, nejednou je dokonce kombinují. Měl by ji dělat jenom člověk vyškolený. Masér musí nejprve uvolnit jednotlivé uzliny, aby se lymfa nikde nehromadila a volně odtékala.

To platí i pro využití přístrojů. Pracují s pulzní vlnou. Působí na celý obvod ruky či nohy. Než je masér spustí, musí rozmasírovat zatuhlá místa ručně. Stejně tak musí uvolnit uzliny v jednotlivých lymfatických centrech (v tříslech, v podpaží, nad klíční kostí...). To v kosmetických salónech často nedělají. Hrozí pak poškození lymfatického systému i okolních tkání, které je někdy nevratné.

Lepší než kosmetické salóny jsou zařízení, kde pracují lékaři a zdravotnický personál. Kromě např. Lymfodermy je to třeba Centrum preventivní medicíny v Praze a další zařízení v různých koutech republiky, které najdete na Dermanet.cz (rubrika Kožní ordinace, pod ní klikněte na Specializovaná centra).