Mezinárodní den prosecca je tady. Jak si ho vychutnat a kdy si ho lidé nejčastěji dávají?

Připijte si s námi!

Oblíbené prosecco slaví, a to rovnou mezinárodním dnem, který připadá na 13. srpna. Přečtěte si o tom, proč je u nás toto šumivé víno stále populárnější a který z krajů podle dat společnosti Dáme jídlo vede v jeho popíjení. A k tomu si nezapomeňte dát skleničku lahodného prosecca. Kurýři ze společnosti Dáme market Vám ho dovezou čerstvě vychlazené až ke dveřím během chvilky.

Kde se vzalo, tu se vzalo prosecco. V naší kotlině stále oblíbenější šumivé víno se pozná tím, že se k jeho výrobě používají hrozny odrůdy Glera pěstované ve slunné Itálii. Stále častější touhu Čechů nechat si polechtat jazýček šumivým vínem můžeme přičíst nejen důmyslné chuti prosecca a lehké a svěží vůni, ale také stále populárnějším míchaným drinkům, jejichž je nedílnou součástí.

Jen málokdo si dokáže představit léto bez toho, aby si dal na prosluněné zahrádce Aperol Spritz. Tento osvěžující drink právě z prosecca, ovocného likéru Aperol a sody ozdobený plátky pomeranče patří neodmyslitelně k parným letním dnům. Dalším, zatím ne tak populárním, lahodným drinkem z prosecca je Bellini. Ten zaboduje zejména u těch se sladkým jazýčkem, jeho hlavní ingrediencí

Sekt, šampaňské nebo prosecco?

Hlavní rozdíly se schovávají ve výrobě a oblasti, kde se hrozny pěstují. Sekty vznikají tak, že vinař vyrobí základní tiché víno a následně ho druhotně fermentuje v uzavřených nerezových tancích, naopak šampaňské druhotně fermentuje přímo v lahvích a víno označené jako šampaňské se může vyrábět pouze ve francouzské oblasti Champagne- Ardenne. Prosecco zas vzniká kvašením v tlakových nádobách, kdy získává své charakteristicky jemné bublinky.

Čaj o páté už nefrčí, prosecco po šesté je v kurzu

O tom, že Češi rozhodně nejsou jen národem pivařů, svědčí data společnosti Dáme jídlo. Podle nich si prosecco v Česku lidé oblíbili především od srpna a spotřeba roste až do prosince, kdy se slaví vánoční svátky a Silvestr. Během těchto měsíců se objednávky zvýší až o polovinu a tento trend byl zaznamenán tři roky po sobě. Naopak nejméně se pije od února do června, začátkem roku se držíme zkrátka.

Každým rokem se také chuť Čechů na prosecco zvyšuje, podle informací z Dáme marketu narostl počet objednávek mezi lety 2020 a 2021 o téměř dvojnásobek. Nejčastěji na prosecco přijde chuť po 18. hodině. „Na večer se vyřídí až 50 % všech objednávek prosecca. Od 12. do 18. hodiny si objednává 30 % lidí, před polednem objednává zhruba 15 % lidí,“ uvádí Mikolaj Komorowski, ředitel společnosti Dáme market. Skleničku nebo dvě, možná i tři si zákazníci nejraději dají o víkendu. To se objednávky navyšují nejvíce z celého týdne, ale sledovat můžeme i to, že se začíná pít už od čtvrtka a pokračuje se do neděle, kdy počet objednávek prosecca opět klesá. „Úspěch šumivých vín přikládáme jednak tomu, že Češi jsou zkrátka požitkáři a rádi si zpříjemní společné chvíle. Rovněž také hraje důležitou roli, že naši kurýři dováží prosecco čerstvě vychlazené a zákazníci si ho tak doma mohou rovnou

Bublinky nejvíce chutnají Středočechům

Že Češi nedají na kvalitu prosecca dopustit, vychází i z dalších dat společnosti Dáme jídlo. „Nejčastěji objednávaná značka v sekci šumivých vín je Bohemia, potom Mionetto, Bella Cuccina, Mucha a Marchesini,“ říká Mikolaj Komorowski, ředitel společnosti Dáme market. A který kraj si bubliny vychutnává nejčastěji? První příčku drží pevně v rukou Středočeši, kterým ale na paty dýchají obyvatelé Prahy, a třetí místo obsadil vínem známý Moravskoslezský kraj.

Společnost Dáme jídlo slaví mezinárodní den prosecca speciální slevou na vybrané druhy šumivých vín včetně výhodné akce na Bohemia sekt. Všechny druhy nápojů doručí během chvilky ledově vychlazené až ke dveřím zákazníků. Tak na zdraví!

Více informací naleznete na webových stránkách Dáme jídlo: https://www.damejidlo.cz/.