Muzeum Chrudim pořádá putovní výstavu Fenomén IGRÁČEK, na které svým návštěvníkům představí novinku IGRÁČEK TRIO

redakce
04. Březen 2019

Ve dnech 31. 1. - 17. 3. 2019 mají návštěvníci možnost zavítat na putovní výstavu Fenomén IGRÁČEK, která se tentokrát koná v Regionálním muzeu v Chrudimi. Výstava přibližuje návštěvníkům historii i současnost oblíbené české hračky IGRÁČKA prostřednictvím desítek postaviček v různých povoláních a charakterech v současných i historických variantách. Muzeum představí výrobu těchto figurek a malí návštěvníci si mohou dokonce s IGRÁČKY pohrát v dětském koutku.  

Díky IGRÁČKŮM z dílny Miroslava Svobody ožijí i slavní chrudimští rodáci Josef Ressel, vynálezce lodního šroubu a doktor práv Karel Pippich. Výstava takového charakteru v chrudimském muzeu ještě nebyla. Objevuje se zde i 30 postaviček IGRÁČKŮ, které vznikly v 70. a 80. letech a byly určeny v éře socialismu na export.

 

IGRÁČCI Josef Ressel a Karel Pippich

IGRÁČCI Josef Ressel a Karel Pippich

IGRÁČEK TRIO

"Výstava Fenomén IGRÁČEK putuje po Moravě, Čechách i Slovensku od roku 2011. Představuje veřejnosti výrobu a historický vývoj oblíbené české hračky. Zároveň reflektuje i novodobý posun a směřování IGRÁČKA do budoucna. Jedním z těchto směrů je bezpochyby ekologie. K popelářskému autíčku MultiGO se přidaly novinky IGRÁČEK Třídíme odpad a IGRÁČEK Farmář", uvádí Zdeněk Rauš, spoluzakladatel a dlouholetý koordinátor této výstavy.

Muzeum Chrudim

Muzeum Chrudim

"IGRÁČKA mnozí spojují se šikovností a kutilstvím. Je tedy více než příhodné, že v Chrudimi, rodném městě Josefa Ressela, ztvární IGRÁČEK právě vynálezce lodního šroubu", uvádí Miroslav Kotík, majitel a ředitel společnosti EFKO - karton s.r.o. "Další významnou osobností, která je zobrazena na výstavě v podobě IGRÁČKA, je chrudimský rodák, pan Karel Pippich, který se velice zasloužil o rozvoj divadelnictví v Čechách", dodal Kotík s tím, že osobně považuje za velice prospěšné prostřednictvím výstavy těchto postaviček ukázat a připomenout šikovné a významné lidi z daných regionů.

Soutěž o 5 balení IGRÁČKA TRIO

Soutěžte s námi o 5 balení IGRÁČKA TRIO - Popelářské autíčko MultiGO + Třídíme odpad + Farmář

Soutěžní otázka: Které muzeum se před lety zasloužilo o vznik výstavy IGRÁČEK?

a) Národní muzeum v Praze

b) Technické muzeum v Brně

c) Vlastivědné muzeum v Olomouci

Odpovědi zasílejte na email souteze@dokonalostsama.cz do 17.3.2019. Do předmětu prosím uvádějte název článku nebo soutěže.