NEWS & ARTICLES

Muzeum Hlučínska zve na výstavu fenomén IGRÁČEK

Muzeum Hlučínska v Hlučíně nově představí na známé putovní výstavě Fenomén IGRÁČEK profesi, která je městu více než vlastní. Originálního IGRÁČKA z dílny Miroslava Svobody mohou návštěvníci vidět jako hraničáře, vojáka 4. hraničářského pluku, který v Hlučíně sídlil, a císaře Viléma II. Výstava zde je k vidění od 6. června a potrvá do 19. srpna 2018. Návštěvníci se mohou těšit na celou řadu IGRÁČKŮ nejrůznějšího charakteru. Nebudou chybět IGRÁČCI stavaři, dělníci, ale ani princezny a rytíři. Součástí výstavy je i dětská herna. Výstava Fenomén IGRÁČEK o současnosti, vývoji a historii výroby této hračky je pořádaná ve spolupráci s českou firmou EFKO – karton, s.r.o., která IGRÁČKA vyrábí, a Technickým muzeem v Brně.

Igráček hraničář

„Výstava Fenomén IGRÁČEK se opět přesouvá do Slezska. Za více jak sedm let svého putování navštívila více než šedesát míst,“ uvádí Zdeněk Rauš, kurátor výstavy. „Všude se doposud setkala s úspěchem jak u dětí, tak i jejich rodičů. Někteří zavzpomínali na IGRÁČKY, se kterými si hráli, když byli malí. Někteří se s nimi pochlubili i na výstavě. Budu rád, když výstava v Hlučíně bude stejně úspěšná,“ dodává Zdeněk Rauš.

Společnost EFKO-karton, s. r. o. z Nového Veselí, vlastní již od roku 2010 vlastní ochrannou známku pro název hračky IGRÁČEK (včetně původních forem), které nebylo snadné uvést do provozu.

Celý proces renovace přibližuje jednatel EFKO-karton Miroslav Kotík: „Do podoby a funkčnosti figurky jsme výrazně nezasahovali. Ověřili jsme si, že velikost a funkčnost postavičky je optimální. Zaměřili jsme se tedy na vylepšení. Velkou technickou úpravu jsme provedli u rukou. Paže i zápěstí jsou zcela nové a IGRÁČEK může zápěstím otáčet, což bylo pro využití IGRÁČKA velmi důležité, ostatně jen formy na nové ruce nás vyšly na 400 000 Kč. Úpravou prošla také hlava, u které jsme vyřešili problém s jejím odpadáváním. Nadále je otočná o 360 stupňů a zůstal také typický nos a sundavací vlasy. K potisku obličeje již nepoužíváme původní techniku termotisku, ale moderní a velmi přesnou technologii potisku, tzv. tampo print. Dále jsme se potýkali s častým problémem rozpadávání figurky. To jsme vyřešili úpravou forem hlavy a zacvakávacího mechanismu uvnitř postavičky. Jak s oblibou říkám, každý IGRÁČEK tak má svou duši. Od počátku jsme si ale také řekli, že IGRÁČEK musí mít pěkné auto, a také že mu chybí prostředí, ve kterém si děti s postavičkou hrají. Zapojili jsme do projektu zkušeného designera Miloše Hábu a z jeho návrhu následně vznikly nové formy na auto a jednotlivá prostřední, jako například policejní stanice, ordinace atd., která jsou jednoduše složitelná do kompaktních kufříků, nabízející předškolním dětem nový pohled na prostor

Při příležitosti 40. výročí vzniku Igráčka došlo v roce 2016 ke kompletnímu redesignu všech IGRÁČKŮ a jejich obalů. Nové moderní úbory a oblečení, oživující bílá tečka v očích a v neposlední řadě nové sady vlasů představují další milník v proměně legendární postavičky v moderní hračku pro současnou generaci dětí. Kvalita použitých materiálů a samotné zpracování si v ničem nezadá se světoznámými výrobci plastových hraček.