Neštěkej a jez - Když se ozve alergie u čtyřnohých mazlíčků

Tezera Švecová
11. Listopad 2019

Přemýšlíte, proč se váš pes drbe i přesto, že nemá blechy ani jiné parazity? Příčinou může být psí alergie! Naši čtyřnozí kamarádi totiž mohou trpět alergiemi stejně jako my. Nejčastěji se hlásí přecitlivělost na trávu, pyl, prach, roztoče či parazity, ale výjimkou není ani potravinová alergie. Nemáte doma také náhodou psího alergika?

Jak poznat alergii?

Psí alergie se může projevit během celého života našeho čtyřnohého miláčka. Je to stejné, jako u lidí. Většina alergií se však objeví během prvního roku. Příznaky různých alergií bývají podobné, proto odhalit správnou diagnózu nemusí být vůbec jednoduché. Pakliže se vašemu pejskovi hůře dýchá, ztrácí srst nebo mu má začervenalé oči či uši, častěji se olizuje a škrábe, pravděpodobně je na vině právě alergie. Vezměte ho proto co nejdřív k veterináři, který nasadí ten správný lék.

Kde hledat příčinu?

Stejně tak, jako lidé, i psi musejí podstoupit testy, které objasní běžné alergeny. Ty se injekčně vpraví pod kůži a sleduje se alergická reakce. Nejčastěji se projeví alergie na blechy, roztoče, prach či různé vzduchem šířící se alergeny. U některých vyšlechtěných plemen (například u retrívrů, boxerů či dalmatinů) hraje také důležitou roli genetika. V poslední době se ovšem častěji objevuje alergie na určité složky potravin. V takovém případě bývá psovi naordinována tzv. restrikční hypoalergická dieta, která je složena z látek, se kterými se pes doposud nesetkal, a tělo na ně tedy reaguje. Následně pak bývá tělo postupně vystavováno podezřelým antigenům. Hotová krmiva z obchodu nejsou k odhalení alergie příliš vhodná, neboť mohou celkový obraz zkreslovat možné reakce na konzervační látky a jiné složky, které bývají jejich běžnou součástí.

Zmírnění příznaků a prevence

Při slabší potravinové alergii stačí smířit se s dlouhodobou úpravou jídelníčku, v horším případě je nutné podávání léků, jako u lidí. Pro zdravé zažívání a zároveň i jako prevence před projevem možné intolerance některých látek je dobré krmit pejsky pestrou, pokud možno vyváženou stravou. Při nedostatku času na vyvařování je nutno volit kvalitní granule. Kvalitní hotové komerční krmivo také může projevy alergie zmírnit, je ale dobré značky střídat. Samozřejmostí je nedávat pejskovi žádné zbytky lidského jídla. Pokud se rozhodnete připravit psovi něco sami, inspiraci můžete najít v psí kuchařce s názvem Neštěkej a jez!, která obsahuje 78 receptů pro pejsky i jejich páníčky. 15% z prodeje knihy putuje na pejsky v nouzi. Najdete tam například recept na batátové žvýkačky a mnoho dalších.

Batátové žvýkačky

Na zhruba 15 kousků žvýkaček budete potřebovat:

  • 4 snítky tymiánu
  • 2 batáty
  • 2 lžíce olivového oleje

Postup:

Troubu předehřejte na 90 °C, plech vyložte pečicím papírem. Tymián odrhněte a nasekejte nadrobno. Batáty omyjte a podélně nakrájejte na plátky silné zhruba 1 cm. Potřete je zlehka z jedné strany olivovým olejem a posypte tymiánem. Vyskládejte je na připravený plech potřenou stranou nahoru. Pečte tři hodiny, zhruba každou hodinu obraťte. Pokud se batáty příliš rychle vysušují, snižte teplotu na 50 °C a pečte je déle, až budou gumové (jako křížaly). Vyjměte a nechte zchladnout.