Nevšední kuchařské zážitky přináší naše knižní tipy

redakce
16. Listopad 2018

V dnešní době plné stresu a dalších negativních vlivů na lidský organismus se řada z nás snaží stravovat zdravě. Vyváženost, čili ideální poměr bílkovin, sacharidů a tuků, je hlavní zásadou zdravého stravování. Náš jídelníček by měl být zároveň bohatý na vitamíny a minerály. Pro mnoho z nás je ale velmi těžké správně zkombinovat potraviny, na trhu však najdeme velké množství kuchařek, které nám s přípravou zdravého pokrmu pomohou. Zde jsou 2 tipy od nás.

Francouzské dobrodružství Jamese Martina

Kuchař James Martin se vydává na cestu po Francii a s Citroënem 2 poznává zajímavá místa a lidi, se kterými prožívá úžasná kulinářská dobrodružství. Nyní se o některá z nich podělí i se svými čtenáři. James nakupuje na trzích a vaří a vy se s ním zahřejete s jeho poctivou cibulačkou se sýrovými krutony, pochutnáte si na rillettes z kachního masa s fíkovým a broskvovým čatní nebo si připravíte pstruha s mandlemi a fazolkami. Do svého repertoáru můžete zařadit i další lahůdky jako hovězí po burgundsku či koláč tarte Tatin s hruškami a rozmarýnem a mnoho dalších. Kniha má 192 stran a v nakladatelství Slovart ji nyní zakoupíte za 424 Kč.

Nabroušený šéfkuchař: Líbivé bludy a krutá pravda o zdravém stravování

Pod pseudonymem Angry Chef, kterého můžete znát jako blogera, se skrývá autor knihy Anthony Warner, který se s týmem psychologů, výživových poradců a dietetiků snaží zjistit, proč se většina z nás, inteligentních lidí, tak snadno nechá oklamat módními stravovacími výstřelky. Nikdy dřív jsme neměli možnost studovat tolik informací o jídle a zdraví jako v dnešní době. Existují diety GAPS, paleo, detox, bezlepková, zásaditá, raw i myšlenka „cukrového spiknutí“. Většina těchto diet je však bohužel škodlivá. A tak nás Gizzi Erskineová, britská šéfkuchařka známá z kulinárních pořadů v TV, naladí na přečtení této důležité knihy: „Díky bohu za přímočarého, inteligentního a dobře informovaného Anthonyho Warnera. Někdo to musel říct (kult čistého střeva je blbost) a on se do toho pustil – energicky, zábavně a přesvědčivě.“ Kniha má 328 stran a v nakladatelství Slovart ji nyní zakoupíte za 339 Kč.