
V nakladatelství Motto vychází od spisovatelky Lucie Hlavinkové velmi silný příběh o hledání rodinné minulosti v totalitním bezčasí s názvem Pravda nebyla k dostání (399 Kč). Píše se rok 1982 a v patnáctileté Janě se kromě dospělosti probouzí i poznání, že s minulostí její rodiny není cosi v pořádku. Otec před rokem zemřel a v matčině ložnici se ukrývá sešit plný nepochopitelných zápisků. Prarodiče se chovají přinejlepším výstředně a mluvit před nimi o některých tématech je tabu. Jana dospívá v totalitním bezčasí, přesto není otupělá – a tak se pouští do pátrání. Dokáže najít pravdu o rodinné historii i vlastní identitu?
I tentokrát se Lucie Hlavinková nechala inspirovat rešerší historických pramenů z temného období socialismu. Tématem příběhu je přerod hlavní hrdinky z dětství do dospělosti v období totalitního režimu a vyrovnání se s rodinnou historií, kterou postupně odhaluje díky nalezenému matčinu deníku. Sama autorka vychází z reálných událostí pamětníků, které zaznamenávala pro svou dizertační práci.
„Kolem roku 1955 docházelo v Československu k odebírání dětí z adventistických rodin z důvodu porušování pracovních povinností a školní docházky o sobotách – to se právě odehrálo v rodině Jany, kdy její matka a strýc takto strávili několik let v dětském domově,“ popisuje knihu sama autorka.
Téma pronásledování církevních menšin v 50. letech není příliš známé. Konkrétně o tom, že adventistům všedního dne byly odebírány děti pravděpodobně většina čtenářů netuší, bude to pro ně překvapivé. Velmi silnou stránkou příběhu je i věrohodné vykreslení atmosféry 80. let – dospívání v tomto období.
“Velmi silný příběh. Kolikrát mě zamrazilo. A pak jsem si oddechla, že už nežijeme v režimu, který byl tak zákeřný, zasahoval do rodin a ničil je ještě v osmdesátých letech. Na postavy pořád myslím. Mohli to být moji i vaši sousedé.”
- Spisovatelka Jana Poncarová