Pět tipů, jak dětem po prázdninách usnadnit návrat do školy díky Kidtown

Prázdniny utečou jako voda a po nich přijde začátek školního roku. Pro někoho úplně poprvé a pro někoho znovu, pro všechny ale bude znamenat velkou změnu, přechod k pravidelnému režimu a školním povinnostem. Ať už se vaše děti do školy těší nebo o ní nechtějí ani slyšet, je dobré je na tuto změnu začít adaptovat ideálně 14 dní před koncem prázdnin. Pět jednoduchých tipů jak na to přináší Jana Vyhlídalová z obchodu s hračkami pro rozvoj dítěte Kidtown.cz.

Pomalu upravujte režim

Většina rodičů během prázdnin přivře oko nad pravidelným budíčkem a večerkou, takže děti zůstávají vzhůru déle a z postele se často vykutálejí až před polednem. Na konci prázdnin je ale nejvyšší čas pravidla zase začít pečlivěji dodržovat a potomky pomalu připravovat na dřívější usínání a časnější vstávání. Nejlepší je posouvat večerku a budíček postupně, například každý den o 15 minut. První zářijový týden tak pro ně nebude takový šok.

S nástupem do školy přichází přesně naplánovaný rozvrh, který je potřeba dodržovat. K tomu je dobré znát čas a umět číst jak ručičkové, tak digitální hodiny. K procvičování obojího je perfektní hra Hodinovka, která funguje na principu pexesa. Náročnost hry můžete přizpůsobit věku dítěte. Na Kidtown.cz za 99 Kč.

Škola není strašák

Spousta dětí nechce o prázdninách o škole ani slyšet. Otázkám příbuzných a známých na to, jak se těší do školy, se ale stejně nevyhnou. O návratu do lavic si s nimi proto raději povídejte. Zdůrazněte pozitivní stránky - ve škole se naučí spoustu nových a zajímavých věcí, potkají kamarády a budou se s nimi moct podělit o své prázdninové příhody. Pokud mají z návratu do školy obavy, ujistěte je, že je to úplně normální a že zmizí hned, jakmile se ve škole zase rozkoukají. Společně se podívejte i na kroužky a další volnočasové aktivity, do kterých se můžou zapojit, a vzbuďte v nich zvědavost. 

Sady gum ve tvaru zvířátek a dalších veselých motivů zpříjemní i ty nejnudnější školní dny. Na Kidtown.cz sada za 189 Kč nebo jednotlivé za 29 Kč.

Rozplánujte si celý rok

Konec letních prázdnin rozhodně neznamená konec všech volných dnů - za chvilku děti čekají prázdniny podzimní, zimní, jarní a velikonoční. Sedněte si spolu a naplánujte si kalendář na celý rok, ať se mají  na co těšit. Připomeňte jim všechny dny volna, které mají před sebou, a nezapomeňte ani na narozeniny a další významné dny. Odměnou za čas strávený v lavici potom budou volná rána bez budíčku, školního zvonění a domácích úkolů. A zbývající dny můžete společně odškrtávat.

Vyrazte společně na nákupy

Vezměte děti do obchodu a nechte je vybrat si nový outfit na první školní den. Uvidíte, jakou budou mít z nových kousků radost. A společně můžete pořídit i další nezbytnosti - sešity, desky, penál, tužky a pastelky, gumy, kružítka a ostatní drobnosti, které budou vaši malí školáci potřebovat. Zkontrolujte cvičební úbor, jestli nedostal v loňském roce zabrat a nepotřeboval by obměnit, a taky krabičku na svačinu, láhev na pití a přezůvky, ze kterých možná děti přes prázdniny vyrostly. 

Svačinová krabička do školy i na výlet, na Kidtown.cz za 219 Kč. Láhev na pití bez BPA a ftalátů, 450 ml, na Kidtown.cz za 379 Kč.

Opakujte hrou

První týdny ve škole učitelé s dětmi hlavně hodně opakují. Znalosti můžete nenásilnou formou osvěžit i o prázdninách - pro ratolesti to není povinnost, ale zábava, a bude pro ně potom mnohem snazší naskočit do rozjetého školního vlaku. Podívejte se třeba společně na zoubek matematice a zkuste si sčítat, odčítat, násobit a dělit s matematickou váhou. Zeměpis skvěle potrénují šikovné puzzle s mapou světa. Máte doma pilné studenty, kterým nevadí nějaké ty úkoly ani o prázdninách? Stáhněte jim pracovní listy od Kidtown.cz a za každý správně vyplněný je odměňte nějakou drobností. 

Číselná váha pro zábavné počítání, na Kidtown.cz za 549 Kč.

Magnetická stavebnice Geomatrix rozvíjí prostorovou představivost, porozumění geometrickým tvarům a jejich souvislostem, jemnou motoriku a fantazii. Pomáhá chápat fyzikální souvislosti je gravitace nebo magnetismus. Na Kidtown.cz 2 097 Kč.

Nástup do školy je velkou změnou pro fungování celé rodiny. Pár dní na adaptaci na nový režim tak prospěje nejen školákům, ale i vám!