NEWS & ARTICLES

S respektem vůči sobě i planetě

Foto: Archiv Pevonia Botanica, Nešo Matić, Archiv Kateřina Šonková

Pokud existuje nějaký trend, který rozhodně stojí za to podporovat, je to jistě opouštění od extrémního konzumerismu. Každý z nás může udělat něco pro to, aby naše zdraví i zdraví planety bylo o poznání lepší. A je to jednodušší, než si myslíte!

Foto: Archiv Pevonia Botanica, Nešo Matić, Archiv Kateřina Šonková

Redukujte odpad
Opravdu potřebuje každý druh ovoce jiný sáček? Nechcete raději místo kupování igelitek investovat do designové plátěné tašky? Stačí se jenom na chvíli zamyslet a hned najdete spoustu řešení, jak se osvobodit od záplavy igelitu a plastu, který je mnohdy zcela zbytečný. Filtrační konev zbaví kohoutkovou vodu pachuti, tím ušetříte nejen peníze, ale i planetu. Plýtvání jídlem je jeden z největších prohřešků moderní doby. Vytvořte si jídelníček a nakupujte pouze potraviny, které upotřebíte. Nezbytný odpad roztřiďte a recyklujte. Možná se budete divit, že nejde jenom o plast, papír a sklo, ale zrecyklovat je opravdu téměř cokoliv.

Foto: Archiv Pevonia Botanica, Nešo Matić, Archiv Kateřina Šonková

Zajímejte se, odkud věci pocházejí
To, že domácí chutná nejlépe ví přeci každý. Bohužel jsme si zvykli, že v každém ročním období můžeme pořídit jakoukoliv potravinu, na kterou máme chuť. Proto se k nám vozí jablka přes půl světa i když těch českých máme dost. Kromě dopadu na chuť a chemického koktejlu, aby jablko cestu přežilo, takové nesmyslné cesty zatěžují životní prostředí. Krávy, které potkáváte spokojené na pastvě zcela jistě nejsou ty, jejichž maso naleznete úhledně zpracované a zabalené v (dalším zbytečném) plastovém obalu. Známá modelka Lucie Hadašová se spolu s manželem rozhodla vzít situaci do vlastních rukou a vybudovali si tak téměř samostatnou farmu. „Manžel se už nemohl dívat na to, co za maso prodávají obchody, a tak začal chovat kuřata. Nakonec máme i perličky, ovce, kachny a co se týče ovoce a zeleniny, tak i to si z velké části sami pěstujeme,“ popisuje Lucie, která se i o zvířectvo stará sama. Příroda není blondýnce cizí ani v péči o svou krásu, jelikož používá výhradně luxusní americkou přírodní kosmetiku, stejně jako Michaela Salačová a Dana Morávková.

Foto: Archiv Pevonia Botanica, Nešo Matić, Archiv Kateřina Šonková

Nahraďte chemii
Kosmetický průmysl je na vrcholu a stále stoupá. Naše maminky si vystačily s krémem, řasenkou a jednou rtěnkou, výbava průměrné dnešní ženy čítá několik desítek výrobků. S tím i stoupá množství látek, které do sebe dostaneme, a i přes regulace a nařízení se nedá zcela vyloučit, že některé z těchto látek nemohou způsobovat zdravotní problémy. V dnešní době není zase tak velký problém pořídit si přírodní variantu kosmetiky, která neobsahuje chemické koktejly, netestuje na zvířatech a i její obaly jsou tvořené s ohledem na životní prostředí. „Vždycky jsem měla silnější sociální cítění a asi před čtyřmi lety jsem se rozhodla změnit svůj životní styl, protože se nechci účastnit páchání krutosti na zvířatech. Jsem vegetariánkou, nemám doma nic z kůže a aktivně se účastním ochrany zvířat. Jako žena se stále ráda upravuji, ale vyhledávám pouze kosmetiku netestovanou na zvířatech. Kupodivu jich je velká spousta, mezi moje oblíbence patří Pevonia Botanica, Lush a dokonce ani Dermacol netestuje na zvířatech,“ stvrzuje svůj závazek vůči zvířatům miss Kateřina Šonková.