Šetrná novinka v léčbě bolesti zad a dalších bolestí

Bolesti zad, hlavy, bolest při menstruaci nebo bolesti zubů. Snad každý z nás je už někdy zažil a ví, jak nám umí znepříjemnit život. Omezují nás v činnosti i pohybu a prakticky se jim nelze vyhnout. I proto jsou způsoby, jak bolest tišit, předmětem intenzivního výzkumu, především v oblasti farmakoterapie. Čerstvou novinkou v našich lékárnách je lék nové generace proti bolesti. Jedná se o volně prodejný lék, který obsahuje novou účinnou látku zvanou dexibuprofen. Ve srovnání s léky na bázi ibuprofenu 200 mg dexibuprofenu má srovnatelnou účinnost jako 400 mg ibuprofenu a působí rychle a efektivně přímo v místě bolesti.

Bolest je nepříjemný smyslový i pocitový zážitek. Je pro nás obrannou reakcí a varováním před hrozícím nebo skutečným poškozením tkání, proto bychom ji nikdy neměli ignorovat. Mezi nejčastější typy bolesti patří bolesti zubů, hlavy, menstruační bolesti nebo bolesti pohybového aparátu. Velmi časté a nepříjemné jsou také bolesti zad. S těmi se někdy setká až 80 % dospělé populace a patří mezi deset nejčastějších příčin návštěvy lékaře. Důvody je třeba hledat především v současném životním stylu, jenž se vyznačuje jednostranným dlouhodobým přetěžováním určitých skupin svalů, statickou prací a minimem pohybu. Bolesti zad se rozhodně nevyplatí podceňovat, protože v průběhu času se mohou stát chronickými a následná léčba je pak mnohem obtížnější. Navíc se neobejde bez spolupráce s lékařem.

V případě akutní bolesti si od ní často můžeme ulevit sami, nejčastěji pomocí volně prodejných léků. V dnešní době se proti mírné až středně silné bolesti používají nejčastěji léky ze skupiny tzv. nesteroidních antirevmatik NSA. Celosvětově nejpoužívanější léčivou látkou z této skupiny je ibuprofen. Použití nových technologií umožňuje krystalizací racemické směsi ibuprofenu vyrobit dexibuprofen, což je aktivní enantiomer ibuprofenu, tj. pouze  jeho pravotočivou formu. Novinka na trhu dexibuprofen se v klinických studích ukazuje jako nejvíce šetrný ze skupiny volně prodejných NSA. Metabolismus dexibuprofenu je ve srovnání s racemickým ibuprofenem jednodušší. K vyvolání žádoucího efektu postačuje významně nižší dávka, a to 200 mg. Zároveň bylo zjištěno, že dexibuprofen je šetrný vůči trávícímu traktu.