Sluneční brýle, do kterých se vyplatí investovat

Tezera Švecová
21. Leden 2020

Sluneční brýle nejsou jen zdravotní pomůckou, kterou odborníci doporučují nosit celoročně, ale také oblíbeným módním doplňkem. Že vám rychle se měnící trendy nic neříkají, a když už si něco koupíte, chcete, aby vám to vydrželo nejlépe navždy? Investujte do některého z ikonických typů slunečních brýlí, které už celá desetiletí odolávají vrtkavým trendům. 

Velký výběr takových modelů od nejoblíbenějších světových značek najdete například v optice VašeČočky nebo na e-shopu VašeČočky.cz. Jaké typy brýlí jsou a zůstanou nesmrtelné?

Pilotky

Sluneční brýle Aviator, neboli pilotky, byly původně navrženy pro piloty, aby chránily jejich zrak při létání – odtud jejich název. Patří mezi nejlichotivější tvary brýlí, a je tak velká šance, že budou slušet i vašemu tvaru obličeje. Původní pilotky nabízí značka Ray-Ban, ale dnes už ikonický tvar brýlí prodává celá řada výrobců.

Hranaté obloučky

V širokých obdélníkových čočkách s hranatými nebo zaoblenými rohy vyniknou hlavně oválné, kulaté a srdcové obličeje. V roce 1952 navrhl designér Raymond Stegeman pro společnost Ray-Ban model Wayfarer, který od té doby patří mezi jedny z nejoblíbenějších typů brýlí. Jejich tvar je tak ikonický, že pod pojmem “sluneční brýle” si většina lidí představí právě Wayfarer. Nosí je všichni, od celebrit až po politiky. Za úspěchem brýlí Wayfarer stojí jejich tvar: přirozeně klenutá horní část brýlí a lehce zakulacené obroučky jsou univerzální a sluší oběma pohlavím.
 

Kulaté sluneční brýle

Kulaté sluneční brýle mají obroučky stejně vysoké a široké, dokáží zjemnit hranatý obličej a vytvoří dojem vintage image. Kromě toho, že je tento tvar nadčasový, je zároveň momentálně i hodně trendy a to jak u slunečních, tak u dioptrických brýlí. A designéři to samozřejmě vědí, takže máte rozhodně z čeho vybírat!
 

Teashades neboli lenonky

Ikonickým typem kulatých brýlí jsou teashades, které proslavil John Lennon, a proto se jim často říká lenonky. Specifické jsou tím, že mají subtilní kovový rámeček a nosnice je umístěná víceméně ve střední části mezi čočkami, nikoliv ve vrchní, jak je u brýlí obvyklé. Můžou mít různě barevná skla a vašemu outfitu dodají retro nádech. 

„Když už si pořídíte brýle, které z módního hlediska nestárnou, byla by škoda, aby se vám poškrábaly nebo rozbily po jedné sezóně. Vsaďte proto na osvědčené značky a nakupujte pouze u ověřených prodejců. Kromě kvalitního provedení dostanete také 100% ochranu proti UV záření,“ vysvětluje Jakub Odcházel z optiky VašeČočky v Křemencově ulici v Praze. Tam i na e-shopu VaseCocky.cz najdete tisíce modelů od více než čtyřiceti oblíbených značek.