Štěstí je krásná věc, ale strach se prodává líp...

Vydavatelství Dokořán vydalo knihu z pera náchodského rodáka a v současné době doktoranda na Univerzitě Karlově, Vítězslava Kremlíka, který se v ní zabývá problematikou Černobylu, ozonové díry, potopou světa, či hurikány, zkrátka katastrofami, které byly dle autora zveličené, či dokonce lživě podané. A proč? Proč to někdo říká? Protože se mu to hodí. A proč tomu někdo věří? Protože máme tyto informace rádi!   

Kniha Obchodníci se strachem nás přesvědčí o tom, že velmi často se léta jen opakují bludy, a to samozřejmě z finančních důvodů, neboť skutečná pravda je méně mediálně zajímavá. 

Hned v úvodu knihy se autor věnuje problematice klimatických změn a tvrdí například, že oteplování planety a fakt, že se posledních zhruba 150 let vynořujeme z malé doby ledové, je vlastně dobrá zpráva. V teplém podnebí se daří lépe stromům a bohatší úrodě obecně...  

Ukázka z kapitoly Černobyl

"Více než výbuch místním lidem ublížila přehnaná reakce úřadů, které evakuovaly celé město a místní komunitu rozbily. Z dříve soběstačné populace se stala depresivní subkultura závislá na dávkách a vyděšená poplašnými zprávami. Například je vystrašila zpráva, že byl Černobyl horší než Hirošima, protože tam byl 400krát větší spad. Do bomby se totiž vejde jen pár kilogramů plutonia, zatímco černobylský reaktor měl v sobě několik tun jaderného odpoadu za mnoho let provozu. Jenže v Hirošimě nezabíjel spad, ale neutronové záření, které naopak v Černobylu bylo minimální."

Kniha Obchodníci se strachem poukazuje na to, že dezinformací je kolem nás daleko víc, než si myslíme a odhalit pravdu může být skutečně tvrdým oříškem. Zakoupíte ji za 298 Kč.