Šumivé víno – základ každé oslavy

Tezera Švecová
07. Květen 2020

Věříme, že i v době, kdy musíme trávit většinu času doma, se najde příležitost k menší oslavě či slavnostnímu přípitku s nejbližšími členy rodiny, který se zcela jistě neobejde bez šumivého vína. Právě díky své lehkosti, specifické chuti a vůni se stává také neodmyslitelnou součástí míchaných letních drinků. Dvě šumivé novinky značky Fiorbello, které jsou navíc vyráběny přímo v Itálii pro letošní rok představila i česká společnost Vinium.
 

Stoupající bublinky, jemné šumění, svěží aroma. Šumivé víno neboli sekt tvoří samostatnou kategorii alkoholických a nealkoholických nápojů a je výrazným symbolem oslav, výjimečných životních okamžiků a radosti. Podávat by se měla ve štíhlé sklence a vždy dobře vychlazená, až podchlazená. Velice populární jsou také jako součást svěžích letních koktejlů a střiků. Díky nižšímu obsahu alkoholu jde bez nadsázky o drink na celý letní den.
 

„Šumivé víno se vyrábí primárním či sekundárním kvašením vína či moštu, obvykle kyselejšího charakteru.  Existuje samozřejmě více druhů a v každém se odráží vlastní styl a kvalita, nicméně společné mají to, že mohou být díky svému složení skvělým základem pro míchání celé škály dalších drinků,“ přibližuje Ladislava Antálková, obchodní ředitelka společnosti Vinium. Právě česká firma Vinium nyní na trh uvádí pod názvem Fiorbello hned dvě šumivé novinky – Prosseco Frizzante a Bianco secco Frizzante. Obě vína jsou aktuálně k dostání v českých obchodech a supermarketech jako Makro, Tesco, Tamda Foods nebo online supermarketu Rohlík.
 

Slovo „Frizzante“ pochází z italštiny a češtiny lze přeložit jako „jemně perlivé“. Nejčastěji se tímto přívlastkem označuje víno Prosecco, jde tedy o jeho mírně šumivou variantu. Technologii, při níž je víno plněno pod tlakem do lahví nazýváme jako Charmatova metodu a používá se především u mladých, svěžích a ovocných vín. 
 

Plánujete v nejbližší době oslavu? Tak se inspirujte našimi recepty a překvapte své hosty lahodným nápojem. Stačí vám k tomu pár surovin…

APEROL SPRITZ
Sklenici naplňte ze 2/3 ledem. Následně přidejte 1 díl (=2 cl nebo dle vašeho uvážení) sody, 3 díly Fiorbello Prosecca a na závěr krouživým pohybem 2 díly Aperolu. Díky krouživému pohybu se všechny ingredience dokonale propojí. Na závěr drink ozdobte plátkem pomeranče.

BELLINI
Oloupejte 2 broskve a rozmixujte je na pyré. Do něj pak nalijte ½ šálku vody, přidejte 1 čajovou lžičku citrónové šťávy a cukr. Směs promíchejte v šejkru. Sklenici pro šumivé víno naplňte z 1/4 tímto pyré a zbytek dolejte Fiorbello Proseccem. Před podáním pořádně vychlaďte. 

HUGO
Vložte do sklenice několik podrcených lístků máty, přilijte bezinkový sirup, perlivou vodu a Fiorbello Bianco Frizzante. Drink promíchejte a podávejte například s drceným ledem.

ROSSINI
Připravte si čerstvé jahody a vytvořte z nich pyré. Vezměte sklenici pro šumivé víno a tu z 1/4 zaplňte touto ovocnou směsí, zbytek dolejte Fiorbello Bianco Frizantem. Podávejte vychlazené a ozdobené čerstvou jahodou.