Tabletka, náplast nebo injekce? Manuál pro výběr antikoncepce vám pomůže najít tu nejvhodnější

redakce
02. Leden 2019

Historie antikoncepčních prostředků může být pro někoho velice překvapující. Už během 40. let 17. století přišli Angličané s předchůdcem kondomů, když používali zvířecí střeva jako ochranu před pohlavními nemocemi. Ochrana před otěhotněním byla druhořadá. Gumové prezervativy se objevily až v polovině 19. století zároveň s dalšími antikoncepčními prostředky, které se v pozměněné formě používají dodnes. Na výběr máme ze spousty ochranných metod. Lékař poradí tu nejvhodnější pro každou z nás.

Prezervativ patří stále mezi nejpoužívanější antikoncepční metody. Aktuálně ho preferuje 60% žen. Zabraňuje pohlavním nemocem i otěhotnění, přesto již selhal u více než 10% párů. Pohotovostní antikoncepce, tzv. "Pilulka po", již vytrhla trn z paty mnoha ženám a není pravdou, že je to první záchrana pouze pro nezodpovědné mladé dívky. Výhodou této tabletky je její dostupnost v každé lékárně bez lékařského předpisu a účinnost až 72 hodin po rizikovém styku. Pilulka ovšem může vyvolat zvracení, pak je třeba nejdříve po 3 hodinách užít novou. Tou nejrozšířenější je pilulka Escapelle.

Tablety hormonání antikoncepce jsou druhou nejužívanější metodou antikoncepce, oblíbila si ji téměř každá druhá žena u nás. Neuchrání před pohlavními nemocemi, ale kromě ochrany před otěhotněním též upravuje hladinu hormonů v souvislosti s řešením různých zdravotních potíží. Podle individuální potřeb a celkového zdraví ženy lékař předepíše ten správný typ. Pravděpodobnost selhání této metody je pouze 0,1%, ovšem klíčová je pravidelnost užívání. Kuřačky a ženy s cévními obtížemi by tuto formu antikoncepce užívat neměly. Další metodou ochrany je transdermální antikoncepce, která brání otěhotnění díky náplastem. Ty pozvolna uvolňují hormony estrogen a progestin. Je velmi vhodná pro ženy, které mají nabitý denní program či cestují, protože ji stačí vyměnit po týdnu. Je voděodolná a spolehlivá na 99,9%. U žen s předpokladem vzniku cévních chorob je třeba dohlížet na prevenci tromboebolických komplikací.

 

 

Vaginální kroužek se zavádí jednou za tři týdny a pak následuje týdenní pauza pro dostavení menstruace. Je to velmi spolehlivá metoda, která zaručuje účinnost i ženám s trávicími problémy. Někomu se může zdát nekomfortní způsob aplikace. Tuto metodu by neměly praktikovat ženy s kardiovaskulárními obtížemi a sníženou jaterní funkcí. Hormonální injekce jsou injekce s progestinem, který se do těla uvolňuje během 3 měsíců a poté následuje aplikace další injekce. Výhodou je jednoduchost aplikace a vysoká účinnost. Není určena dospívajícím dívkám, které ještě nemají vyvinutou kostní tkáň. Několik měsíců po aplikaci injekce je třeba počkat, aby žena mohla otěhotnět. Nitroděložní tělísko rozlišujeme na hormonální a nehormonální. Nehormonální obsahuje měď či stříbro, které je toxické pro spermie. Hormonální tělísko je účinnější a otěhotnět lze prakticky hned po jeho vyjmutí. Tělísko zavádí lékař.