TON poprvé v Kortrijku. Ukázal Chips i novou kolekci Valencia

Klára Kudrnáčová
14. Listopad 2018

V říjnu proběhl 26. ročník Biennale Interieur v belgickém Kortrijku, kde se poprvé představila také značka TON. Kromě hlavní novinky tohoto roku, lounge křesla Chips designérky Lucie Koldové, se zde dočkala premiéry židle a barová židle Valencia od španělského dua Yonoh.

"Inspiroval nás rytmus města. Jeho bistra a kavárny, kde si chcete dát rychlý oběd či kávu, nebo naopak vychutnat dlouhé posezení s přáteli. Přesně tomu všemu by měla kolekce Valencia svými vlastnostmi vyhovět. Být komfortní, nadčasová a praktická," uvedla Clara del Portillo ze studia Yonoh.

Kromě těchto vlastností se designéři snažili do produktu zakomponovat pro TON signifikantní technologii ohýbání. "Hledali jsme ikonický detail. Jemný, zároveň však pevný. Našli jsme jej v propojení ohnuté zadní nohy s opěrkou z lisované překližky," dodala. Kolekce je též zajímavá velkorysým a pohodlným opěradlem. Komfort lze zvýšit ještě čalouněnou variantou. Praktické využívání mimo pevné a stabilní konstrukce podporuje i možnost stohování na sebe. Židli doplňuje také její barová varianta, a to hned ve dvou výškách.     

Kromě nové řady Valencia se návštěvníci také seznámili s hlavní novinkou značky TON tohoto roku. Česká designérka Lucie Koldová je známá prací se sklem a svítidly. Lounge křeslo Chips je jejím prvním kusem sedacího nábytku. "Ráda pracuji s průsvitnými materiály. V tomto návrhu jsem proto použila opticky lehký, avšak záměrně předimenzovaný opěrák z perforované textilie, který je orámovaný ručně ohýbaným dřevem." Impozantní, ale zároveň vzdušný element tvoří ve své spodní části jednu ze třech podnoží a nese typické tvary bramborového lupínku. Do kontrastu je mu postaven masivně působící sedák vyplněný taštičkovými pružinami.

Lounge křeslo Chips designérky Lucie Koldové

Lounge křeslo Chips designérky Lucie Koldové

To ovšem není z novinek letošního roku vše. Mezi další patří stoly Chop a Ink designéra Michala Riabiče, nová barová varianta židle Leaf od E-ggs studia, barová židle Ironica a dvojmístná sedačka Dowel s konferenčními stolky Anix, navržené Lime studiem. Další výstavou, kam značka TON zamíří a představí další nové produkty, bude od 14. do 20. ledna 2019 německé IMM Cologne.