NEWS & ARTICLES

Uvažujete o zvětšení prsou? Orientujte se v nabídce kliniky

O operaci prsou najdete na internetu i v odborných časopisech nepřeberné množství informací, ve kterých je ale někdy těžké se zorientovat. Kdy je tedy vhodné se pro operaci prsou rozhodnout, jaké existují možnosti a na co si dát při plánování operace pozor?

MUDr. Dušan Záruba, primářpražského Ústavu estetické medicíny

Zvětšení prsou, stejně jako kterýkoliv jiný zákrok plastické chirurgie, je nutné důkladně promyslet, promluvit si s partnerem nebo i přáteli. Jedná se invazivní zásah do těla. Odborníci obecně doporučují vyčkat s operací například až po ukončení těhotenství, jelikož může zákrok i přes moderní metody lehce poškodit prsní žlázy. Pokud ale po zvětšení toužíte ještě před otěhotněním, počkejte po provedené augmentaci alespoň rok, než začnete miminko plánovat. Vaše prsa tak budou mít dostatek času se kompletně zhojit.

A jaký druh implantátu si máte zvolit? Určitě před první návštěvou kliniky máte představu o tom, jaký implantát chcete nebo jak by mělo vaše poprsí po zákroku vypadat. „Plastičtí chirurgové by měli vycházet z přání klientky, je-li to samozřejmě z medicínského hlediska možné. Pacientka by ale rozhodně měla plastickému chirurgovi, který ji bude operovat, důvěřovat,“ říká MUDr. Dušan Záruba, primář pražského Ústavu estetické medicíny. Chirurg by měl přesně určit, jaký implantát je pro vás nejvhodnější, a stejně tak vám poradit s jeho vhodnou velikostí. Nežeňte se nutně za co největším objemem, velikost by měla být posuzována nejen z estetického, ale i praktického hlediska. Lékař by vám měl nabídnout implantát s kvalitní texturací, tedy speciální povrchovou úpravouimplantátu, která zamezí pohybu implantátu i vzniku takzvané kapsule. Pokud však máte prsa spíše povolená, případně pokud chcete doplnit jejich původní objem, bude pro vás nejvhodnější anatomický implantát. Ten se umisťuje buď částečně pod prsní sval, anebo se používá jeho přirozené uložení přímo pod prsní žlázou.

MUDr. Dušan Záruba, primářpražského Ústavu estetické medicíny

Někteří chirurgové berou operaci prsou spíše jako byznys, proto si kliniku důkladně prověřte. Operaci prsou berou někteří chirurgové spíše jako byznys, proto si kliniku důkladně prověřte. Dívejte se také na to, jaké služby klinika nabízí – v ceně by měly být kromě samotné operace zahrnuty i pooperační léky, hospitalizace, elastické prádlo či korekční zákroky v době alespoň jednoho roku od operace.

Ptáte se jak je to s jizvami, budou viditelné? Plastika prsou je chirurgický zákrok, kdy se jizvám nelze zcela vyhnout. Díky moderním postupům jsou ale často téměř neviditelné. Implantát se může vkládat buď řezem v podpaží, v podprsní rýze nebo kolem prsního dvorce. Vše záleží na konzultaci s odborníkem a na typu implantátu. Nezapomínejte na to, že je každé tělo jiné a každé může jak implantát, tak celkovou operaci přijmout zcela odlišně. Proto si operaci opravdu důkladně promyslete, najděte si o ní veškeré informace a pro rady se nebojte obrátit na specialistu.