NEWS & ARTICLES

Vinařství Ludwig přináší nové odrůdy vín

Tradiční odrůdy vinné révy získávají velkou konkurenci v podobě nově vyšlechtěných rezistentních odrůd, které jsou mnohem odolnější a daleko lépe se vyrovnávají s mrazy, škůdci či s houbovými plísněmi. Zdravé hrozny nepotřebují téměř žádnou chemickou ochranu, a tudíž maximálně vyhovují současnému trendu volajícímu po zdraví neškodných bio potravinách.

„Nově vyšlechtěné rezistentní odrůdy mají na vinicích budoucnost. Například Hibernal se stává velmi populární a žádanější, proto jsme také vysadili již dva hektary a připravujeme další dva. Alibernet je poměrně stará odrůda, ale teprve teď nachází uplatnění jako odrůda sólová, dříve se totiž používala hlavně k dobarvení jiných červených vín,” vysvětluje Liana Hrabálková z Vinařství Ludwig, které ve spolupráci s exkluzivním partnerem, sítí Ahold, která provozuje prodejny Albert, připravilo zajímavou akci s názvem “Seznamte se!”, jež má širší veřejnosti představit nové a neznámé odrůdy a je doplněna jedním botrytickým výběrem.

Hibernal byl vyšlechtěn v Německu již v roce 1944, přičemž jeho „matkou“ byla odrůda Seibel, zatímco otcem byl Ryzlink rýnský. Odrůda zvládá i pořádné mrazy a běžná plíseň si na něj také nepřijde. V dobrých ročnících, jako byl ten loňský, dozrává do vysoké cukernatosti. Navíc příjemně voní po rozkvetlé louce a lučním medu s kořením. Pokud jde o gastronomii, výborně se hodí k uzeným pstruhům.

Odrůda Noria vznikla na Slovensku v roce 1974 z odrůd Ryzlink rýnský a Sémillon. Opět jde o odrůdu odolnou proti mrazu i houbové nemoci, v gastronomii ideálně doprovodí tučnější ryby, které oživí příjemnou kyselinkou. Alibernet pochází z ukrajinské Oděsy a vyznačuje se svou výraznou, temnou barvou i cabernetovou chutí, zatímco bílé víno Solaris má opět v rodném listě zapsáno Německo. Jeho jméno bylo vybráno podle slunce, a protože jedním z prarodičů byl muškát, jde o příjemně aromatické víno s tóny citrusových plodů, ananasu a jemným muškátovým aroma.

Velmi povedeným vínem loňského ročníku je ve Vinařství Ludwig také Merlot, a to jak ve své růžové, tak v červené podobě. Merlot rosé 2015 je připraven v přívlastku výběr z hroznů. Ve vůni i chuti se objevují tóny jahodového jogurtu, ale současně má víno velmi příjemnou kyselinku, která je udrží v plné kondici několik let.

Novým odrůdám se na českém trhu daří, neboť Češi nepatří mezi konzervativní konzumenty, jakými jsou třeba Francouzi.