NEWS & ARTICLES

Získejte zpátky pevné tělo po porodu?

Vyklenutí břišní stěny, ochablé svaly a kýla, povolená kůže, ale i „prázdná“, pokleslá prsa, povadlý obličej a další nežádoucí změny… I to bývají pozůstatky po porodu, s nimiž se jen málokterá žena chce natrvalo smířit.

V řešení estetických, ale i zdravotních potíží pomáhá dnes stále častěji i plastická chirurgie, která pro dosažení lepších výsledků využívá také endoskop: přístroj určený k vyšetřování a k operacím v místech tělesných dutin a dutých orgánů pomáhá plastickým chirurgům při šetrných zákrocích na břiše, ale i na prsou a obličeji. Tedy místech, které si přejeme vylepšit bez větších jizev. Chirurgické výkony směřující k vylepšení partií, které dostávají porodem nejvíc „zabrat“, je proto nejlepší provádět až v době, kdy žena už další těhotenství neplánuje a je ustálena její váha.

„Endoskopie se během posledních let výrazně zdokonalila a díky svým zobrazovacím možnostem s dokonalou optikou a nástroji umožňuje chirurgovi pracovat maximálně šetrně. Lékař tak drobnou operační ranou proniká na místo, kde potřebuje pracovat, a to dokonce i tam, kde jinak žádná přirozená dutina v těle není. Operační zátěž pro pacienta je nižší, hojení rychlejší a s nepatrnými následnými jizvami. Menší jsou i pooperační bolesti a také hospitalizace je kratší,“ vypočítává výhody využití endoskopu v plastické chirurgiiprof. MUDr. Markéta Dušková, CSc. z Kliniky GHC Praha, dlouholetá předsedkyně Společnosti estetické chirurgie České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně (ČLSJEP) a členka řady mezinárodních společností.

Dejte tělu čas. A pozor na špatné cvičení. Do zákroků je ale možné pustit se až v době, kdy od porodu uplyne alespoň jeden rok. „Při diastáze neboli rozestupu přímých břišních svalů může být právě endoskopický přístup ideální. Povolenou kůži na břiše lze pak řešit buď částečnou, nebo kompletní abdominoplastikou. V prvním případě se odstraňuje kožní nadbytek v podbřišku, ve druhém se kůže upraví i v nadbřišku, tedy v oblasti žaludku,“ říká MUDr. Bayer.

Další častou operací, při níž se uplatní endoskopie, je také vytažení neboli lifting čela a obočí. „Povzbudivé výsledky endoskopie v plastické a estetické chirurgii totiž lákají stále více zájemců i o úpravy obličeje,“ říká prof. Dušková. Ta je v České republice vyhledávaným odborníkem na kosmetické operace obličeje a nosu. Do světové plastické chirurgie přinesla také nový operační postup u nemocných s rozštěpem rtu a patra.

U některých nemocí je právě endoscopie vítanou alternativou operace, protože dokáže částečně nahradit skalpel: odstraňují se tak třeba drobné výrůstky neboli polypy. Velkou výhodou pro pacienta je, že většina těchto výkonů je prováděna
ambulantně. To znamená, že je lze zvládnout během jednoho dne nebo jen s krátkým pobytem na lůžku.