Adaptogeny a nootropika - co jsou zač a jaká vybrat

Adaptogeny ani nootropika nejsou žádnou novinkou a v různých kulturách se objevují už po staletí. Zatímco adaptogeny se soustřeďují především na zmírnění fyzického i psychického stresu, nootropika povzbuzují zdraví mozku a kognitivní výkony a často se nadneseně označují za “brain food” ( jídlo pro mozek) a nebo “smart drugs” (chytré drogy). Správná kombinace a dávkování dvou nebo více z nich tak může přinést kýžený výsledek v podobě zmírnění stresu a současně posílení kognitivního vnímání. Na GymBeam jsou k dostání adaptogeny i nootropika samostatně nebo již nakombinovaná v ideálním poměru pro zajištění toho nejlepšího výkonu.

Před tím, než si představíme jednotlivé zástupce z řad adaptogenů a nootropik, je důležité si ujasnit, jak vlastně fungují a co si od nich můžeme při pravidelném užívání slibovat. Je také důležité znovu připomenout, že adaptogeny a nootropika nejsou synonymem a přestože se dají a většinou se i kombinují, fungují odlišně.

Adaptogeny jsou léčivé byliny, které se adaptovali na mnohdy nepřizpůsobivé podmínky sucha, mrazu a vysokých nadmořských výšek. Tak také fungují v lidském těle, kde zvyšují celkovou odolnost organismu na stres a zvyšují schopnost odolávat změněným podmínkám. Přispívají k posílení imunitního systému a udržení zdravé váhy, podporují zvýšenou fyzickou odolnost i psychickou aktivitu a povzbuzují vyrovnanější náladu. Nootropika zlepšují zásobování mozku glukózou a kyslíkem, mají antihypoxické účinky a přispívají k lepšímu prokrvení mozku. Tím podporují lepší krátkodobou i dlouhodobou paměť, soustředěnost a udržení pozornosti a přispívají ke snížení reakční doby i pocitu únavy, zároveň přináší více motivace do práce i studia a větší psychickou výkonnost.

Vybrat z nepřeberného množství adaptogenů a nootropik, které GymBeam nabízí, se může zdát jako neřešitelný oříšek. V tomto článku vám představíme alespoň ty základní, které jsou na GymBeam k dostání a se kterými člověk nemůže šlápnout vedle.

Ženšen pravý

Nebo také Panax Ginseng, je mnohými považován za nejúčinnější adaptogen a úspěšně zlepšuje subjektivní klid. Má také významné protistresové vlastnosti a může být použit k léčbě stresem vyvolaných poruch. 

Ashwagandha

Neboli indický ženšen, další ze známé skupiny adaptogenů a to především kvůli množství benefitů, které přináší. Kromě podpory zdravé stresové reakce a snižování procesů vedoucích k poškození buněk také podporuje zdravou produkci testosteronu [4] a některé studie dokonce naznačují že může pomáhat při boji s rakovinou prsu. 

Maca

Ta by mohla být vaší další volbou. Znát ji můžete též jako řeřichu peruánskou a kromě pomoci se zvládáním stresu a zvýšení odolnosti organismu také nepřímo zvyšuje množství pohlavních hormonů u mužů i žen a pomáhá tak při zvládání příznaků PMS a pozitivně působí na zvětšenou prostatu.

Rhodiola Rosea

Neboli Rozchodnice růžová, je žádaná především v boji s únavou a proti stresu, kde při dlouhodobém užívání přináší nejlepší účinky. Zvyšuje duševní výkon a schopnost soustředit se. Mezi adaptogeny ale nepatří pouze byliny, žádanými adaptogeny jsou také některé houby.

Reishi

Lesklokorka lesklá, je silným adaptogenem a také antioxidantem. Obnovuje ztracenou tělesnou rovnováhu, obsahuje osm esenciálních aminokyselin, železo a vitamín D.

Další adaptogenní houby jsou např. Chaga nebo Cordyceps. Pokud si ani nyní nejste jistí, které adaptogeny zvolit, nezoufejte. I na to má GymBeam připravenou odpověď. Jsou jí kapsle Ženšen Triple, které kromě tří adaptogenů a ženšenů, obsahují také exktrakty z guarany, která má povzbudivé účinky a černého pepře pro lepší vstřebávání.

Ani pro nootropika nemusíte chodit daleko. GymBeam jich má celou řádku a stejně jako u adaptogenů si nyní představíme ty nejznámější a nejúčinnější. Jednoznačně nejpoužívanějším a nejznámějším nootropikum je nepřekvapivě kofein. Ten ale nemusí člověk přijímat jen v kávě, čaji nebo energy drincích, můžeme ho také najít v kofeinových a energetických tabletách a guaraně. Jeho hlavními pozitivními účinky jsou zvýšení ostražitosti, snížení pocitu únavy a dodání energie. [8] Dokáže také pomoci při zvyšování sportovních výkonů.

Ginkgo biloba

Neméně známým doplňkem stravy spojeným s podporou paměti a učením. Vzhledem k tomu, že podporuje prokrvení mozku, přispívá tím ke schopnosti se lépe soustředit a podporuje dobrou paměť. Má také antioxidační účinky. Další nootropikum, které jistě stojí za zmínku, je kreatin. Ten je možná na tomto seznamu látkou nečekanou, ale podporuje mozkovou energii, buněčný metabolismus a při správném dávkování může podporovat i kognitivní funkce, rychlejší zpracovávání informací a podporu paměti. Na GymBeam je navíc ve spoustě formách, takže si jistě vybere každý, ať už je jakkoliv náročným zákazníkem.

Kombinování více nootropik k docílení adekvátního výkonu je samozřejmě možné také. Díky pečlivé kombinaci jednotlivých látek pak vzniká funkční synergická směs. Příkladem je FueBrain, který v praktických kapslích přináší podporu sportovních i duševních výkonů a zvyšuje úroveň energie a soustředění. Nebo XBEAM Energy Caps, které obsahují 13 aktivních složek a jsou vyvinuty především pro uvolnění stresu z online i offline zápasů.

Pravidelné užívání adaptogenů a nootropik může být benefitem pro každého z nás. Přidáním adaptogenů do každodenní rutiny zvýšíte svou odolnost vůči stresu a mentální i fyzickou kondici. Pro efektivnější zpracovávání nových informací, které se na nás v dnešní uspěchané době hrnou ze všech stran, je naopak dobré zvážit zařazení nootropik do své diety a podpořit tak zdraví mozku a snadnější fungování pod tlakem. Závěrem je dobré dodat, že přestože adaptogeny i nootropika dosahují reálných účinků, je vždy nutné kombinovat je se zdravou stravou, pravidelným spánkem a celkově zdravým životním stylem.