džíny Levi’s 501 slaví 150. narozeniny

Letos si značka Levi ́s připomíná 150 let od vzniku svých legendárních džínů. V rámci kampaně ‘The Greatest Story Ever Worn’ se můžete podívat na tři dojemné příběhy o tom, jak se džíny staly symbolem lásky v různých částech světa. Tyto příběhy najdete ve videích, které jsou promítány v největší české prodejně značky Levi’s v outletovém centru Fashion Arena Prague Outlet.

Pokud milujete džíny a nemůžete si bez „levisek“ představit svůj šatník, přijďte oslavit s námi toto jubileum v nově zrekonstruované pobočce módní značky Levi ́s ve Fashion Arena Prague Outlet. Kampaň vám ukáže, jak se džíny staly ikonou amerického stylu a kultury z prostého oblečení pro dělníky.

Levisky jsou v Česku známé jako džíny nejvyšší kvality a stylu, které pocházejí z americké firmy Levi Strauss & Co. Možná ani nevíte, že tyto džíny mají za sebou dlouhou a zajímavou historii, která sahá až do 19. století. Vše začalo v roce 1873, kdy Jacob Davis přišel s nápadem posílit plátěné kalhoty měděnými nýty na namáhaných místech.

Tyto kalhoty byly určeny pro dělníky a byly vyrobeny z denimu a plátna. Davis se spojil s obchodníkem Levi Straussem a společně si nechali patentovat svůj vynález. Tak vznikly první džíny, které se později proslavily jako model 501.

Džíny se postupně staly oblíbeným oblečením. Na začátku 20. století je však lidé nosili hlavně jako pracovní kalhoty. Teprve kolem 30. let se džíny Levi ́s prosadily mezi kovboji a rodeo jezdci, kteří je ukazovali v reklamách na americký Západ. V roce 1939 si je poprvé oblékl filmový herec John Wayne ve filmu Stagecoach, což byl začátek dlouhého partnerství Levi ́s s Hollywoodem.

Po skončení druhé světové války už nebyly 501 džíny jen kusem pracovního oblečení, ale módním trendem pro různé skupiny lidí. Ať už jste patřili k motoristům, umělcům, hudebníkům, nebo teenagerům, všichni nosili 501 Originals a ocenili jejich praktický styl a vysokou kvalitu.

Džíny se staly symbolem mladé generace v 60. letech, kdy je nosili hudební fanoušci na Woodstocku nebo aktivisté na protestech. Byly tak spojeny s protikulturním hnutím, že je některé školy zakázaly. To jen zvýšilo jejich popularitu mezi teenagery. V dalších letech se džíny rozšířily po celém světě. V zemích Východního bloku byly vzácným a ceněným zbožím. Hudební hvězdy jako Kate Bush nebo Kim Gordon je nosily roztrhané, zatímco hiphopeři jako Run D.M.C. a N.W.A si oblíbili naškrobené a tmavé džíny. Levisky měli na sobě všichni.

Díky jejich obrovskému úspěchu je časopis Time označil za „módní kousek 20. století“ v roce 1999. Značka Levi ́s nezůstala v minulosti a pokračuje ve vytváření nových modelů džín pro současnou dobu. Letos představila dva nové modely 501, a to '54 pro muže a 501 '81 pro ženy.

Tyto modely jsou inspirovány klasickým stylem 501, ale mají moderní střih a detaily. Pokud chcete mít tyto nové levisky, můžete je koupit ve Fashion Aréně ve Štěrboholách za skvělé ceny. Nový dámský model levisek stojí od 1 749 Kč a nový pánský model od 1 649 Kč.