Jak dlouho může pes zůstat sám doma?

Pes je smečkové zvíře a nerad tráví „volný čas“ o samotě. Samozřejmě ale není v moci žádného pejskaře být se svým čtyřnohým kamarádem 24 hodin denně. Často tak musíme nechávat psy doma či na zahradě na dlouhou dobu. Jak je nejlépe zabavit? A kolik hodin vydrží sami?

Zvažte, jestli máte na psa dostatek času

Prvně je důležité říct, že psi nemají rádi samotu. Dokážou být doma sami, ale může to být náročné na jejich psychiku i zdraví. Především opakovaná mnohohodinová samota. Je tedy ke zvážení u těch, kteří si nemohou brát zvíře do zaměstnání, jestli je vůbec dobré si psa pořizovat s vědomím, že bude každý den mnoho hodin sám. Mnoho lidí navíc, po tom, co jsou v práci a v krátkosti psa vyvenčí, tak ho opět nechají samotného doma a jdou za večerní zábavou. Pejsek totiž nepotřebuje jen pravidelnou stravu a venčení, ale také socializaci se svým pánem.

Zadržování moči vede ke zdravotním komplikacím

Rozhodně není dobré, aby pejsek byl sám více než 7 či 8 hodin. Je to špatné, jak na jeho psychiku, tak i ze zdravotního hlediska, protože se nemůže vyprázdnit. Dlouhodobé zadržování moči může psům přivodit nemoci ledvin, močové kameny i oslabení svalů močového měchýře, což vede k pozdější inkontinenci. Pejska proto než ho necháte delší dobu samotného, pořádně vyvenčete. Dobré je aspoň 30 minut aktivní vycházky, kdy se pejsek i pořádně utahá. Zkuste ho co nejvíce zabavit, hrát si s ním, trochu mu vynahradit, to, že bude mnoho hodin sám.

Délka toho, jak pes může zůstat sám je také daná jeho věkem a tím, jak je naučený. Pokud máte psa například z útulku, tak ho musíte na samotu učit postupně, mohla by se u něj rychleji vybudovat separační úzkost. Pokud máte štěně, tak zde ho také musíte učit samotu postupně, protože malý pejsek ještě neumí udržet dlouho moč.

„Dramatické“ loučení i vítání může být chyba

Pokud odcházíte do práce nebo se z ní naopak po mnoha hodinách vracíte, zkuste se dramaticky se zvířetem neloučit či vítat. Psi jsou velmi citlivá stvoření a pokud se s nimi emocionálně loučíte, ještě více u nich podpoříte to, že budou mít pocit, že se děje něco „dramatického“. Spíše při odchodu dělejte, že se nic neděje, psovi to časem přijde běžné, že jdete pryč. Pejska si tak nejlépe 5 až 10 minut před vaším odchodem vůbec nevšímejte a nemazlete se s ním. Dobré je také psům těsně při odchodu říkat, aby šli na své místo.

Jakmile přijdete domů, je nutné vzít pejska hned ven. Máte-li zvíře na zahrad, tak nezanedbávejte pravidelné vycházky (alespoň 1x denně). Pes se potřebuje pořádně proběhnout, což dost často na zahradě nedělá.

Pozor na zkažené krmivo

Rozhodně pejskovi doma nechte čerstvou vodu. Někteří pejskaři se obávají, že pes hodně pít resp. potřebovat víc čůrat, takže pejskům nenechávají doma moc vody. A to je velká chyba. Pes potřebuje přístup k vodě celý den. Také si rozvrhněte venčení a krmení. Důležité je aby byl pejsek po venčení chvilku v klidu, než dostane krmivo. „Pokud tedy spěcháte do práce, tak na toto myslete, že pes by měl po venčení být alespoň 30 minut odpočívat, než dostane stravu. Předejdete tak možnosti torze žaludku. Ta je nebezpečná a bohužel velmi častá u větších plemen. V misce by měl mít pejsek jen tolik krmiva, kolik víte, že opravdu sní. Především v letních měsících si dávejte pozor, aby pes neměl misku na sluníčku. Mohlo by dojít ke zkažení. Především, pokud krmíte mokrou stravou a víte, že zvíře budou mnoho hodin o samotě,“ říká odborník na výživu psů Jiří Šviháhlek z Yoggies.cz a dodává: „Před odchodem si také ujistěte, že máte „schované“ i ostatní jídlo. Pejsci velmi rádi například vyjídají jídlo ze špatně zavřeného odpadkového koše či některá hbitá plemena mohou vyskočit i na kuchyňskou linku a zde spořádat něco, co jim rozhodně od žaludku neudělá dobře.“

Zabavte pejska

Před tím, než odejdete nechte, pejskovi otevřené okno, aby byl na čerstvém vzduchu a mohl poslouchat ruch ulice. Máte-li bezpečný balkon, nechte ho také otevřený, aby se pejsek mohl jít pozorovat ven, ukrátí se mu tím čas. Můžete také nechat zapnuté rádio, aby měl pejsek zvukovou kulisu a nepřipadal si tak sám. Především pokud si rádio a hudbu pouštíte, když jste doma normálně. Například na youtube najdete mnoho kanálů, kde jsou speciální hudební mixy pro psy. Než odejdete je dobré dát pejskovi pamlsek, který ho zabaví a vy můžete v klidu odejít do práce. Naučte si pejska také hrát s různými psími hračkami, které pejska zabaví. Například ty, do kterých se dají dát pamlsky a zvíře si tak krátí čas, že se je snaží dostat ven.

Interaktivní podložka Trixie - Jedná se o interaktivní hračku, ze které může pes vylizovat pochoutku nebo krmnou dávku. Tím se nejen zabaví, ale i uklidní a odpočine si. Díky těmto podložkám bude krmení pro zvíře mnohem zábavnější, delší a zdravější. K dostání na eshop.yoggies.cz za 189 Kč