Jak se zbavit pigmentových skvrn s přicházejícím podzimem

Vraťte pleti jeden tón: Jak se vyrovnat s podzimním blednutím pleti a pigmentovými skvrnami? Podzim je tady v plné své síle! S ubývajícím sluníčkem bohužel mizí opálení naší pokožky, která má kvůli blednutí tendenci zanechávat nepříliš estetické a pigmentové skvrny - obzvláště na ženách náchylných k hyperpigmentaci. Nezoufejte, poradíme vám, jak své pokožce dopřát vhodnou péči, pořádně ji zregenerovat a zatočit s nevzhlednými flíčky!

Hyperpigmentace aneb když pálíme pokožku

Pigmentové skvrny mívají často podobu malých hnědých skvrnek připomínajících pihy, dosahovat však mohou i větších rozměrů. Přestože hyperpigmentací trpí spíše zralá pokožka, vyskytuje se i u mladých žen. Vzniká zvýšenou aktivitou melanocytů reagujících na sluneční záření tvorbou většího množství melaninu, přírodního barviva, díky kterému má svoji barvu pokožka, vlasy i oči. Ten má za úkol pohlcovat UV záření, představuje tak přirozenou ochranu kůže a při přiměřeném působení slunečních paprsků pokožka rovnoměrně hnědne. Problém nastává, pokud ji nechráníme a vystavíme ji nadměrnému slunečnímu záření, čímž pokožku v podstatě „spálíme“. To zapříčiní nestejnoměrné tmavé zabarvení kůže. Proto se pigmentové skvrny nejčastěji objevují na obličeji, rukách, v dekoltu a na pažích, tedy na nejčastěji odhalených místech.

Hlavním strašákem způsobujícím jejich vznik je sluneční záření, vliv na jejich tvorbu mají však i hormonální změny například v těhotenství, nebo genetika. Na stavu pokožky se může projevit také užívání některých léčiv a také parfémů. Buďte při jejich aplikaci v létě opatrná, jejich éterické silice totiž mohou ve spojení se slunečním zářením vyvolat nepříjemnou reakci.

SPF je nutností

Nejdůležitější prevencí před vznikem hyperpigmentace je nevystavovat se zbytečně slunečním paprskům, především ve chvílích, kdy mají největší sílu. Tedy kolem poledne. Pleť si chraňte krémem obsahujícím minimálně SPF 30, ideálně však SPF 50+ a to celoročně. Vyhýbejte se soláriu, jehož záření je pro kůži stejně namáhavé jako slunce. Každý den se důkladně starejte o svoji pleť a používejte kvalitní kosmetické přípravky. Kůže odráží stav celého těla, proto jezte pestrou stravu a dostatečně pijte, samozřejmě ideálně vodu a minimum alkoholu. Pigmentace může mít dost společného s překyselením organismu a nedostatečnou funkcí jater.

Vyměňte na podzim i kosmetiku, nejenom šatník

Na spoustě z nás jsou po létě vidět menší či větší známky poškození, a proto si především v tomto období zaslouží každá pleť intenzivnější péči. Přivítání podzimu si žádá i přizpůsobení jiné a vhodnější kosmetiky! Lehké hydratační krémy vyměňte za jejich výživnější „kolegy“. Jedním z podzimních favoritů může být například dermatologický krém Redupetin, který si poradí nejenom s pigmentovými skvrnami, které zesvětlí, ale při pravidelném používání předchází tvorbě nových flíčků. Řeřicha setá v něm obsažená reguluje nadměrnou tvorbu melaninu a cíleně redukuje skvrny bez zesvětlení okolní pokožky. Kyselina salicylová má pak protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti, díky kterým regeneruje pleť a posiluje její odolnost.

Trpělivost růže přináší

Velmi záleží na povaze, stavu, a především stáří skvrn. Při pravidelné a správné péči je šance na jejich potlačení velká. Nesmíte být však nedočkavé, skvrny se tvoří měsíce, někdy i roky, proto vyžaduje jejich eliminace značnou dávku trpělivosti. Do své pleťové rutiny můžete zařadit chemický peeling s obsahem AHA nebo BHA kyselin, které pronikají více do hloubky, odstraňují odumřelé buňky z pleti a nastartují jejich obnovu. Pro jeho aplikaci se ale obraťte na odborníka, který s ním má dostatečné zkušenosti. Nekvalifikované ošetření by vám mohlo přinést komplikace v podobě popálenin, otoků, či šupinatění pleti.

Další možností je laserové ošetření, které se provádí na dermatologických a estetických klinikách. U této metody se využívá elektromagnetické záření – paprsek cílí na pigment ve vrchní a střední vrstvě kůže, rozmělní ho a tělo poté vyloučí za pomocí bílých krvinek. Nebojte se, zákrok je bezbolestný.

I když se rozhodnete pro profesionální odstranění pigmentových skvrn, ideální je ho kombinovat s domácí péčí, která nejen že pomůže proces urychlit, ale hlavně funguje preventivně. Ale hlavně nezapomeňte na to, že každý jsme jedinečný a někdy je nedokonalost právě to, co nás odlišuje od ostatních!