Ratafia Almond Spirit: oceněné ovocné likéry s dotekem mandlí vstupují na český trh

Ratafia je starobylý název pro ovocné likéry, které se vyrábějí v některých částech Španělska, Itálie a Francie. Tyto likéry mají bohatou historii a jsou oblíbené pro svou sladkou a osvěžující chuť.

Nyní se můžete seznámit s novou verzí těchto likérů, kterou přináší malá rodinná firma z Moravy. Jmenuje se Ratafia Almond Spirit a nabízí tři druhy ovocných likérů s mandlovou příchutí: Mandlička, Višnička a Jeřabinka. Tyto likéry jsou výjimečné tím, že jsou vyrobené z čistě přírodních surovin, mají biokvalitu a jsou prvními a jedinými mandlovými likéry na světě, které splňují náročná kritéria košer certifikace. Pokud hledáte originální a kvalitní likéry, které vás potěší svou chutí i vzhledem, zkuste Ratafia Almond Spirit. Distribucí těchto likérů v České republice a na Slovensku se zabývá společnost Ultra Premium Brands.

Za recepturami těchto likérů stojí Růženka Kleinerová, manželka renomovaného lihovarníka Jana Kleinera, který je podle jejích návodů vyrábí. Jejich likéry nezůstaly bez povšimnutí ani na mezinárodní scéně. Na prestižní soutěži San Francisco World Spirits Competition získaly dva z nich nejvyšší ocenění - dvojitou zlatou medaili (Double Gold). Toto ocenění potvrzuje, že Ratafia Almond Spirit jsou likéry nejvyšší kvality a chuti.

Více než 25 let zkušeností v oboru lihovarnictví zavedly manžele Kleinerovi dál za hranice prosté výroby. „Naší vizí je spojit přírodu s naším řemeslem a nabídnout tak čistou chuť, která odráží naše hodnoty - čistý ovocný přírodní mandlový likér bez syntetických náhražek a aromat,“ říká Jan Kleiner a dodává: „Procestovali jsme svět, abychom v Kalifornii objevili autentickou chuť a vůni mandlí, které splňují naše standardy. V Kalifornii se nachází na 7 600 farem, které jsou z 91 % vlastněny rodinami pěstujícími mandle po generace. Jsme nesmírně hrdí na to, že můžeme spolupracovat s farmáři, kteří se věnují udržitelnému zemědělství, a nabídnout tak čistou a vytříbenou chuť mandlí v našich likérech Ratafia Almond Spirit. Té opravdové pocty se nám dostalo od jednoho z farmářů, který po doušku našeho likéru pronesl, že se cítí, jako by se procházel po svých rozkvetlých mandloňových sadech.“

Pro výrobu 100 000 lahví mandlového likéru je třeba nejdříve získat 45 tun kvalitních loupaných mandlí od zemědělců. Potom se z nich pomocí speciální metody, která využívá moderní vědecké postupy podobné těm, co se používají např. v parfumerii, vyrobí jemná a dokonale vonná mandlová silice (poznámka: 1 kg mandlové silice stojí asi 1000 euro), která obsahuje všechny klíčové složky pro dosažení co nejlepší kvality.

Jak říká sama autorka receptů Růženka Kleinerová: „Jadérka mandlí není vhodné zpracovat stejným způsobem jako jejich dužinu, protože veškeré esenciální silice jsou v dužině uchovávány na jiné bázi než v samotném jadérku, které přechovává svůj genetický potenciál, a proto se v nich shromažďují nejcennější aromatické látky.“

Ovocné složky likérů Ratafia Almond Spirit, tedy šťávy z višní a aronií, pocházejí od certifikovaných bio pěstitelů napříč Evropou. Samotné likéry pak vznikají v rodinném lihovaru v Žešově u Prostějova. Výsledkem jsou výrobky s označením „košer“, které se tak pyšní nejvyšší možnou kvalitou 100 % přírodního produktu. „Naším cílem je posunout celou kategorii ovocných likérů a zcela změnit pohled na svět likérů z mandlí bez použití syntetických aromat či náhražek za skutečnou autentickou chuť přírody. Jsme přesvědčeni, že by lidé měli mít možnost ochutnat přírodu v její čisté podobě, tak jak byla stvořena,“ dodává Jan Kleiner.

San Francisco World Spirits Competition (SFWSC) založená v roce 2000,  je největší a nejprestižnější soutěž lihovin v Severní Americe a na světě. Letos na 70 renomovaných odborníků z celého světa v slepých testech ohodnotilo asi 5 500 vzorků. Dva ovocné likéry z Česka, Višnička a Jeřabinka, získaly dvojitou zlatou medaili (Double Gold), což je historický úspěch. Třetí likér, Mandlička, dostal bronz. Dvojitou zlatou medaili dostane jen produkt, který všichni porotci ocení zlatem.

Výhradním distributorem likérů Ratafia Almond Spirit v České republice a na Slovensku je společnost Ultra Premium Brands a Ratafia Almond Spirit je jedinou českou značkou v jejím širokém portfoliu nejkvalitnějších a nejluxusnějších alkoholických nápojů z celého světa. Originální přírodní ovocné mandlové likéry je možné ochutnat a koupit v exkluzivní prodejně Warehouse #1 společnosti Ultra Premium Brands (Sokolovská 105, 186 00, Praha 8 – Karlín), nebo na e-shopu.

Mandlička (33 % alkoholu)

Všestranný ovocný aperitiv, který si můžete vychutnat podle vlastních preferencí na mnoho způsobů. Může vás potěšit jednak čistá, jako lahodný drink servírovaný na kostce ledu se snítkou máty, ale využití naleznete také v prvotřídních koktejlech.

 • Barva: Křišťálově čirá se stříbrnými odlesky, velmi dobrá viskozita
 • Chuť: Mandle
 • Vůně: Rozdrcené mandle, mandloňového sadu v květu
 • Perfect serve: Na velké kostce ledu + v koktejlech Garnish: Italská sušenka Amaretti, meruňková kůže
 • Cena: 500 Kč, 0,5 l

Višnička (18 % alkoholu)

Mandlová višnička je sama o sobě vynikajícím aperitivem. V kombinaci s Fever-Tree Mediterranean tonikem si jednoduše připravíte osvěžující nízkoalkoholický drink, který může potěšit jak vás, tak vaše přátele. Vyzkoušet ji můžete i s vašimi oblíbenými sýry nebo ovocnými dezerty, jako například meruňkovým dortem, nebo creme brûlée. Likér z černých višní s dotekem mandlí z něj dělají extra chutný elixír.

 • Barva: Tmavá, rubínová červeň
 • Chuť: Čerstvá šťáva z natrhaných višní s lehkým nádechem mandle
 • Vůně: Velmi příjemná z čerstvě natrhaných višní
 • Perfect serve: Na velké kostce ledu + v koktejlech
 • Cena: 460 Kč, 0,5 l

Jeřabinka (18 % alkoholu)

Aronie patří mezi ovoce pocházející původně ze Severní Ameriky, kde se jí dařilo v zalesněných oblastech a bažinách. Od roku 1700 se začala pěstovat i v Evropě. Aronie je napěchována vitamíny a tříslovinami. Domorodé kmeny používaly aronii jako lék proti nachlazení. Zároveň se jedná o jeden z nejúčinnějších antioxidantů. Likér je vyvážený, nikdy se nekalí a láká k ochutnání dalšího doušku. Dochuť sladkých mandlí je cítit lehce v závěru a je skutečným potěšením pro vaše patro.

 • Barva: Tmavá, rubínová červeň
 • Chuť: Velmi připomíná suché portské víno
 • Perfect serve: Na velké kostce ledu + v koktejlech
 • Cena: 460 Kč, 0,5 l